SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kalkulator oprocentowania kredytu po zmianie WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Kalkulator oprocentowania kredytu po zmianie WIBOR

Począwszy od jesieni 2021 r. kredytobiorcy kredytów WIBOR z niepokojem przyglądali się wzrostowi rat kredytów. Zmiany te spowodowane były przez podnoszenie się stóp procentowych, a w efekcie wzrost WIBOR

To właśnie WIBOR odpowiada w istotnej mierze za wysokość oprocentowania kredytów. Warto przy tym podkreślić, że rata kredytu nie zmienia się w tym samym momencie, w którym zmienia się odczyt wskaźnika WIBOR, tylko z pewnym opóźnieniem. W przypadku WIBOR 3M aktualizacja wysokości raty następuję po 3 miesiącach od zmiany WIBOR, przy WIBOR 6M odpowiednio po 6 miesiącach.

Wielu kredytobiorców zastanawia się jak obliczyć ratę kredytu po zmianie WIBOR? Pomóc w tym może kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Kalkulator WIBOR to darmowe i proste w obsłudze narzędzie, które pomoże obliczyć ratę kredytu po zmianie WIBOR.

Jak działa kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego?

Kalkulator dla różnych wartości oprocentowania kredytu jest bardzo prosty w obsłudze. W praktyce nawet osoba nie mająca jakiejkolwiek wiedzy specjalistycznej bez problemu może z niego skorzystać. Innymi słowy kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego to narzędzie stworzone dla potrzeb każdego kredytobiorcy.

Oprocentowanie kredytu a kalkulator – wiele osób zastanawiać może się w jaki sposób kalkulator dla różnych wartości oprocentowania kredytu może pomóc obliczyć wysokość raty kredytowej? Okazuje się, że nic prostszego, gdyż narzędzie to obliczy za kredytobiorcę w jaki sposób zmieni się jego rata kredytowa przy zmianie stawki WIBOR. 

Przed skorzystaniem z kalkulatora WIBOR trzeba przeanalizować daną umowę kredytową. Pozwoli to określić według jakiego wskaźnika naliczana jest stawka WIBOR. W umowach kredytów hipotecznych najczęściej występuje WIBOR 3M lub WIBOR 6M, znacznie rzadziej jest to wskaźnik WIBOR 1M. Następnie należy zorientować się jaki kapitał kredytu wypłacił bank, na jaki okres został udzielony kredyt i jaka jest jego marża. Wszystkie te informacje znaleźć można w umowie kredytu. W dalszej kolejności pozyskane dane, należy wpisać w odpowiednie rubryki kalkulatora, dzięki czemu otrzymamy interesujący nas wynik.

Należy przy tym pamiętać, że kalkulator WIBOR ma znaczenie wyłącznie pomocnicze i orientacyjne. Z pewnością w sprawach związanych z kredytami WIBOR, zwłaszcza w zakresie unieważnienia kredytu, warto wspierać się pomocą profesjonalnej kancelarii WIBOR.

Do czego potrzebny jest kalkulator zmiany oprocentowania kredytu?

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego potrzebny jest żeby wyliczyć w jaki sposób zmieniać się będzie oprocentowanie kredytu w przypadku zmiany (wzrostu lub spadku) wartości wskaźnika WIBOR. Dzięki temu kredytobiorca może oszacować, jakiej wysokości raty kredytowe będzie musiał spłacać w zależności od zmiany WIBOR.

Kalkulator WIBOR może również pomóc oszacować w jaki sposób zmieni się oprocentowanie kredytu w przypadku usunięcia WIBOR z umowy. Jest to jedno z potencjalnych roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom w sprawach WIBOR. Nim jednak sąd zdecyduje, czy uwzględnić takie roszczenie koniecznym jest wystąpienie z pozwem WIBOR.

Jakie dane są potrzebne do obliczenia oprocentowania kredytu hipotecznego?

Do prawidłowego skorzystania z kalkulatora kredytu hipotecznego koniecznym jest posiłkowanie się danymi z konkretnej umowy kredytowej. Żeby wynik wyliczenia kalkulatora hipotecznego był możliwie dokładny należy wskazać przynajmniej wysokość kapitału pozostałego do spłaty, okres na jaki został zaciągnięty kredyt oraz jego oprocentowanie. Nie można zapominać, że oprocentowanie kredytu to nie tylko wartość WIBOR, ale również jego marża.

Wszystkie potrzebne do skorzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego dane, kredytobiorcy znajdą w swojej umowie lub też podczas kontaktu z infolinią banku, który udzielił im kredytu.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162