SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

W jaki sposób banki finansują akcję kredytową i po jakim koszcie pozyskują finansowanie? 

Data ostatniej aktualizacji:

Struktura finansowania danego banku pokazuje nam, z jakich źródeł finansowana jest jego działalność, głównie działalność kredytowa. Zazwyczaj banki finansują udzielane kredyty z działalności depozytowej. Dlatego relacja kredytów do depozytów stanowi powszechnie używany wskaźnik, który pomaga w ocenie stabilności źródeł finansowania banków. 

Głównym źródłem finansowania polskich banków pozostają depozyty klientowskie (lokaty terminowe oraz środki zgromadzone na ROR od konsumentów), które stanowią ponad ¾ źródeł finansowania. Mówiąc w skrócie banki wykorzystują oszczędności jednych klientów by udzielić kredytów innym klientom banku.Dla przykładu należy wskazać, że średnie oprocentowanie lokat dla gospodarstw domowych w bankach wyniosło w październiku 2021 roku 0,35%. Najwyżej oprocentowane okazały się depozyty na więcej niż rok (0,45%) i powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy włącznie (0,42%).

Średnie oprocentowanie lokat 3M dla kwot do 10 tys. (z warunkami) wyniosło w styczniu 2022 r. 1,66%, lutym 2022 r. 2,05%, marcu 2022 r. 2,16%. 

Z kolei klienci banków, którzy przechowywali swoje środki na ROR na początku 2022 r. przez okres miesiąca otrzymali od czołowych polskich banków ofertę oprocentowania swoich środków w przedziale 0,05% do 3,5%. Taki jest rzeczywisty koszt finansowania przez banki akcji kredytowej. Dlatego w pełni zasadnym są zastrzeżenia kredytobiorców, których kredyt oprocentowany w oparciu o wskaźnik WIBOR – odpowiadający kosztowi finansowania banków- poszybował w górę, pomimo że koszty finansowania banków pozostały w dalszym ciągu na bardzo niskich poziomach. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...