SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

W jaki sposób banki finansują akcję kredytową i po jakim koszcie pozyskują finansowanie? 

Data ostatniej aktualizacji:

Struktura finansowania danego banku pokazuje nam, z jakich źródeł finansowana jest jego działalność, głównie działalność kredytowa. Zazwyczaj banki finansują udzielane kredyty z działalności depozytowej. Dlatego relacja kredytów do depozytów stanowi powszechnie używany wskaźnik, który pomaga w ocenie stabilności źródeł finansowania banków. 

Głównym źródłem finansowania polskich banków pozostają depozyty klientowskie (lokaty terminowe oraz środki zgromadzone na ROR od konsumentów), które stanowią ponad ¾ źródeł finansowania.

Mówiąc w skrócie banki wykorzystują oszczędności jednych klientów by udzielić kredytów innym klientom banku. Dla przykładu należy wskazać, że średnie oprocentowanie lokat dla gospodarstw domowych w bankach wyniosło w październiku 2021 roku 0,35%. Najwyżej oprocentowane okazały się depozyty na więcej niż rok (0,45%) i powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy włącznie (0,42%).

Średnie oprocentowanie lokat 3M dla kwot do 10 tys. (z warunkami) wyniosło w styczniu 2022 r. 1,66%, lutym 2022 r. 2,05%, marcu 2022 r. 2,16%. 

Z kolei klienci banków, którzy przechowywali swoje środki na ROR na początku 2022 r. przez okres miesiąca otrzymali od czołowych polskich banków ofertę oprocentowania swoich środków w przedziale 0,05% do 3,5%. Taki jest rzeczywisty koszt finansowania przez banki akcji kredytowej.

Dlatego w pełni zasadnym są zastrzeżenia kredytobiorców, których kredyt oprocentowany w oparciu o wskaźnik WIBOR – odpowiadający kosztowi finansowania banków- poszybował w górę, pomimo że koszty finansowania banków pozostały w dalszym ciągu na bardzo niskich poziomach. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...