Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie napawa optymizmem.
Jaka jest obecnie inflacja w Polsce?
Wskaźnik inflacji HICP (inflacja jednolita dla całej UE) wyniósł w Polsce w październiku 4,2 proc. rok do roku – to dane opublikowane przez unijną agencję statystyczną w tym tygodniu. Natomiast wskaźnik inflacji CPI (według metodologii GUS-u) wyniósł 5%. Dane te pokazują, że inflacja nie odpuszcza.
Jak wygląda sytuacja z inflacją w innych krajach?
Wyższe od Polski odczyty inflacji osiągnęły Rumunia (5 proc.), Belgia (4,5 proc.) i Estonia (również 4,5 proc.). Kraje te od dawna mają problem z wysoką inflacją, tak jak i Polska. Inflacja w Belgii spowodowana jest m.in. przez rosnące ceny prądu i gazu ziemnego.
Według danych Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej) w całej Unii Europejskiej inflacja HICP wzrosła w październiku do 2,3 procent rok do roku z 2,1 procent we wrześniu. Roczna inflacja w porównaniu z wrześniem 2024 roku:
- spadła jedynie w dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej
- pozostała stabilna w sześciu państwach członkowskich Unii Europejskiej
- wzrosła w dziewiętnastu państwach członkowskich Unii Europejskiej
Kancelaria WIBOR oferuje bezpłatną analizę umowy kredytu złotówkowego. W umowach tych mogą występować postanowienia niedozwolone, których usunięcie będzie dla kredytobiorcy oznaczało znaczący spadek raty. Wyjaśnimy Ci jakie korzyści, zagrożenia i koszty wiążą się ze sprawą WIBOR i czym jest unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz się przekonać, ile możesz zyskać, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.