SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie napawa optymizmem.

Jaka jest obecnie inflacja w Polsce?

Wskaźnik inflacji HICP (inflacja jednolita dla całej UE) wyniósł w Polsce w październiku 4,2 proc. rok do roku – to dane opublikowane przez unijną agencję statystyczną w tym tygodniu. Natomiast wskaźnik inflacji CPI (według metodologii GUS-u) wyniósł 5%. Dane te pokazują, że inflacja nie odpuszcza.

Jak wygląda sytuacja z inflacją w innych krajach?

Wyższe od Polski odczyty inflacji osiągnęły Rumunia (5 proc.), Belgia (4,5 proc.) i  Estonia (również 4,5 proc.). Kraje te od dawna mają problem z wysoką inflacją, tak jak i Polska.  Inflacja w Belgii spowodowana jest m.in. przez rosnące ceny prądu i gazu ziemnego.

Według danych Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej) w całej Unii Europejskiej inflacja HICP wzrosła w październiku do 2,3 procent rok do roku z 2,1 procent we wrześniu. Roczna inflacja w porównaniu z wrześniem 2024 roku:

  • spadła jedynie w dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej
  • pozostała stabilna w sześciu państwach członkowskich Unii Europejskiej
  • wzrosła w dziewiętnastu państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kancelaria WIBOR oferuje bezpłatną analizę umowy kredytu złotówkowego. W umowach tych mogą występować postanowienia niedozwolone, których usunięcie będzie dla kredytobiorcy oznaczało znaczący spadek raty. Wyjaśnimy Ci jakie korzyści, zagrożenia i koszty wiążą się ze sprawą WIBOR i czym jest unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz się przekonać, ile możesz zyskać, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku
Wakacje kredytowe wprowadzone z końcem lipca 2022 roku pozwalały na zawieszenie spłaty pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich....