SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Aneks do umowy kredytu hipotecznego – ile kosztuje?

Data ostatniej aktualizacji:

Mężczyzna czyta i podpisuje umowę.

Wprowadzenie zmian do umowy kredytowej jest możliwe przez podpisanie aneksu. Czy zawsze wiąże się to z dodatkowymi opłatami?

Sprawdź również: RENEGOCJACJA KREDYTU HIPOTECZNEGO

Ile kosztuje podpisanie aneksu do umowy kredytu?

Chcąc podpisać aneks z bankiem, chcemy z góry wiedzieć, ile to będzie kosztować. Mimo że wysokość opłat nie jest jednolita dla wszystkich banków, to waha się mniej więcej w przedziale 200 – 400 zł. Jeżeli chcemy go dokładnie poznać, warto wyszukać wysokość opłat w tabelach opłat i prowizji danego banku lub też zwrócić się o tę informację bezpośrednio do banku. Niekiedy podpisanie aneksu może być darmowe, jednak zazwyczaj ma to miejsce, gdy aneks podpisywany jest z inicjatywy banku.

Aneks do umowy kredytu hipotecznego mBank

Jednym z banków oferujących zawarcie aneksu do umowy kredytu hipotecznego jest mBank. Podstawowy wzór aneksu dostępny jest na stronie internetowej mBanku, jak również można go pozyskać stacjonarnie w oddziałach mBank. Co istotne mBank nie pobiera żadnych opłat manipulacyjnych za podpisanie aneksu.

Czy muszę podpisać aneks do umowy kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne zaciągane są na długi okres (20 – 30-letni). Stąd też często w tym czasie pojawia się potrzeba podpisania aneksu. Na zmianie warunków umowy kredytu może zależeć samemu kredytobiorcy. Przykładowo, gdy chce zwiększyć kwotę kredytu, dopisać do umowy kolejnego kredytobiorcę czy zmienić oprocentowanie (m.in. przejść z oprocentowania zmiennego na stałe). Jednak zdarza się też tak, że to bank proponuje kredytobiorcy podpisanie aneksu do umowy kredytu.

W ostatnim czasie coraz więcej kredytobiorców, posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR, otrzymuje od banków do podpisania aneksy do umów kredytowych. Niepodpisanie aneksu w tym przypadku nie wywołuje żadnych konsekwencji. Natomiast podpisanie aneksu do umowy kredytu może wpłynąć negatywnie na proces sądowy o ewentualne zakwestionowanie WIBOR. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że klient musi się zgodzić na zmianę umowy zaproponowaną przez bank. W przeciwnym razie będzie to skutkować rozwiązaniem umowy i koniecznością jednorazowej spłaty pozostałego zobowiązania. Wszystko zatem zależy od tego, co dokładnie proponuje nam bank i jakie warunki umowy chce zmienić. Jeśli mamy kredyt w walucie obcej, to zmiany w umowie kredytu mogą dotyczyć m.in. przewalutowania kwoty zobowiązania.

Jeżeli mamy wątpliwości czy podpisanie aneksu do umowy będzie dla nas dobre warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem – Kancelaria WIBOR. Podpisanie aneksu może spowodować bowiem skutki, które mogą okazać się nieodwracalne i które mogą wywołać negatywne konsekwencje dla kredytobiorcy.

Klauzule abuzywne w umowach kredytowych złotówkowych

Aneks do umowy kredytu – co jeszcze warto wiedzieć?

Kwestie związane z opłatami od podpisania aneksu i jego ewentualnymi konsekwencjami dla przyszłych spraw sądowych z pewnością mają istotne znaczenie dla większości kredytobiorców. Nim jednak podejmiemy decyzję co do zawarcia aneksu, warto dowiedzieć się nieco więcej szczegółów na jego temat.

Masz problem z kredytem hipotecznym? Skorzystaj z naszej usługi –Unieważnienie umowy WIBOR i pozbądź się kredytu raz na zawsze. Sprawdź również opracowany przez naszą kancelarię kalkulator sankcji kredytu darmowego, aby w prosty sposób przekonać się, ile można zyskać.

Czy nadpłata kredytu wymaga aneksu?

Część kredytobiorców chcąc pozbyć się jak najszybciej kredytu, decyduje się na jego nadpłatę. Powstaje wówczas pytanie, czy konieczne będzie w takim przypadku podpisanie aneksu do umowy? Otóż to zależy od banku i naszej umowy kredytowej. W zależności od umowy bank może zażądać opłaty za aneks. Jednak w większość banków takiego aneksu nie wymagają. Z ostrożności jednak przed dokonaniem nadpłaty warto w tej sprawie skontaktować się z bankiem.

Ile czasu ma bank na przygotowanie aneksu?

To ile czasu ma bank na przygotowanie aneksu do umowy, zależy między innymi od tego, jak będzie on rozbudowany, czego ma dotyczyć, a także czy bank jest w posiadaniu wszelkich niezbędnych do jego podpisania danych, czy dokumentów. Czas przygotowania aneksu przez bank zazwyczaj trwa maksimum tydzień. Jednak są oczywiście sytuacje, w których czas ten może się wydłużyć, np. potrzeba wyliczenia zdolności kredytowej, brak niezbędnych dokumentów.

Sprawdź również: POZEW WIBOR


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...