W październiku odbyło się kolejne posiedzenie RPP, na którym podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 5,75%. Wszystko wskazuje na to, że co najmniej do końca 2024 r. poziom stóp procentowych nie ulegnie zmianie. Ekonomiści wskazują, że dalszych obniżek stóp procentowych możemy spodziewać się najwcześniej wiosną 2025 r., a możliwym jest nawet, że obecny poziom stóp procentowych utrzyma się nawet do końca przyszłego roku.
Co ciekawe obecny poziom stóp procentowych nie wpływa znacząco na oprocentowanie kredytów. Z otrzymywanych danych wynika, że od ostatniej obniżki stóp procentowych, jesienią 2023 r., oprocentowanie kredytów wzrosło. Co więcej obecnie polskie kredyty hipoteczne uchodzą za jedne z najdroższych w całej Unii Europejskiej.
Kancelaria prawna pomoże usunąć WIBOR
W chwili obecnej rośnie wśród kredytobiorców zainteresowanie pozwaniem banku o WIBOR. Niedawne wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły ten trend. W sprawach związanych z usunięciem WIBOR warto przy tym skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Przypomnijmy, że w przypadku unieważnienia umowy WIBOR, kredytobiorca powinien otrzymać od banku wszystko to, co dotychczas wpłacił, sam będzie musiał zwrócić natomiast jedynie czysty kapitał kredytu. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162