SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czym jest cesja wierzytelności?

Data ostatniej aktualizacji:

Czym jest cesja wierzytelności?

Cesja wierzytelności to przeniesienie wierzytelności na inną osobą lub podmiot. Cesja wierzytelności jest stosowana często. Jak działa przeniesienie wierzytelności i jakie są skutki cesji wierzytelności dla dłużnika i wierzyciela?

Co to jest cesja wierzytelności?

Cesja wierzytelności to inaczej przeniesienie (przelew) wierzytelności na kogoś innego. Innymi słowy, jest to przekazanie prawa do dochodzenia określonej należności na inny podmiot. Definicja cesji wierzytelności nie jest więc skomplikowana.

Wskazując na przepisy dotyczące cesji wierzytelności, wskazać należy na art. 509 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Jakie są skutki cesji wierzytelności?

Cesja wierzytelności to rodzaj umowy cywilnoprawnej. Umowa cesji wierzytelności wyróżnia dwie strony takiej umowy: 

  • cedent, czyli dotychczasowy właściciel uprawień
  • cesjonariusz, czyli osoba lub podmiot, który nabywa uprawnienia.

Przeniesienie praw wierzytelności na inny podmiot powoduje, że cedent przestaje być strona stosunku wierzytelności, a staje się nią cesjonariusz. Dłużnik zobowiązany jest spełnić świadczenie na rzecz cesjonariusza. Co istotne, cesja nie zmienia warunków wierzytelności – jej treść, wysokość i termin płatności pozostają takie same jak wcześniej. Wierzyciel i dłużnik w cesji zachowują swoje prawa i obowiązki zgodnie z pierwotnymi warunkami zobowiązania.

Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Czy cesja wierzytelności wymaga zgody dłużnika?

Co do zasady, cesja nie wymaga zgody dłużnika, chyba że wyraźnie zastrzeżono to w umowie między dłużnikiem a pierwotnym wierzycielem.

Jak przebiega proces przeniesienia wierzytelności?

Strony w pierwszym kroku powinny dokładnie określić, jaka wierzytelność ma zostać przeniesiona. Powinny uwzględnić szczegóły, takie jak kwota, terminy, podstawy prawne (np. umowa, z której wynika dług). Następnie weryfikuje się, czy wierzytelność może być przedmiotem cesji, czyli czy nie ma zakazu cesji w umowie z dłużnikiem oraz czy cesja jest zgodna z przepisami prawa. Umowa cesji najlepiej jak sporządzona jest na piśmie. Cedent powinien przekazać cesjonariuszowi wszelką dokumentację związaną z wierzytelnością.

Jeżeli strony podpiszą umowę cesji, należy pamiętać o poinformowaniu o tym dłużnika. Dłużnik powinien być poinformowany o dokonanej cesji, aby wiedział, kto jest nowym wierzycielem i komu ma spełnić świadczenie.

Umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz co możesz zyskać.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.), w szczególności art. 509 - art. 518.