Rozwój gospodarczy to pojęcie z zakresu ekonomii. Tłumacząc w możliwie prostych słowach rozwój gospodarczy to wszelkie zmiany, zarówno jakościowe, jak i ilościowe zachodzące w społeczeństwie i gospodarce, w określonym, z reguły dłuższym, czasokresie. W rezultacie postępującego rozwoju gospodarczego rośnie poziom życia obywateli. Rozwój gospodarczy powinien również interesować kredytobiorców, w ekonomii wszak wszystko jest ze sobą powiązane. Wzrost ekonomiczny, nowe inwestycje, infrastruktura wpływają m.in. PKB (Produkt Krajowy Brutto). Wartość PKB może przekładać się natomiast na inne czynniki, wpływające m.in. na to w jaki sposób prowadzona będzie polityka gospodarcza i monetarna kraju. Wpływa to natomiast m.in. na decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych, a pośrednio też na wysokość rat kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu.
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialna polityka gospodarcza mają więc wpływ również na nasze codzienne życie. Warto tym samym orientować się w takich kwestiach jak jakie są przykłady rozwoju gospodarczego, czy jakie są różnice pomiędzy pojęciami rozwój gospodarczy a wzrost gospodarczy?
Jakie są czynniki wpływające na rozwój gospodarczy?
Wiele osób może zastanawiać się jakie są czynniki wpływające na rozwój gospodarczy? Ciężko wskazać jeden, zamknięty katalog. Z pewnością na rozwój gospodarczy wpływają m.in.:
· Kapitał ludzki;
· Odnawialne i nieodnawialne surowce;
· Inwestycje;
· Przedsiębiorczość;
· Innowacje technologiczne.
Jak mierzy się rozwój gospodarczy?
Jak mierzyć rozwój gospodarczy? Jakie są wskaźniki rozwoju gospodarczego? W tym zakresie pomocnym będzie z pewnością pojęcie PKB (Produkt Krajowy Brutto). Pod pojęciem tym należy rozumieć wartość produktów i usług wytworzonych w państwie w ciągu roku. Często PKB jest utożsamiane ze średnio płacą w danym kraju, czy też średnim dochodem mieszkańca. Jest to błąd, pojęć tych nie należy utożsamiać z PKB.
Występują dwa rodzaje PKB – Produkt Krajowy Brutto realny i Produkt Krajowy Brutto nominalny. PKB nominalne obliczane jest według bieżącej wartości pieniądza, a PKB realne według „realnej” tj. z uwzględnieniem inflacji, wartości pieniądza. Produkt Krajowy Brutto podaje się najczęściej w dolarach amerykańskich. Z uwagi na wahania kursów walut, PKB jest więc wartością dość dynamicznie się zmieniającą, o czym warto pamiętać.
Czym się różni rozwój gospodarczy od wzrostu gospodarczego?
Rozwój gospodarczy a wzrost gospodarczy – pojęcie te tylko pozornie są tożsame. Jak zostało już wskazane rozwój gospodarczy to jakościowe i ilościowe zmiany zachodzące w gospodarce i społeczeństwie w długiej perspektywie czasu. Wzrost gospodarczy to natomiast zwiększenie produkcji dóbr i usług w gospodarce danego kraju w określonym czasie.
Pojęcia te są więc zbliżone i powiązane ze sobą, ale nie są synonimami. Możliwym jest chociażby sytuacja kiedy mimo wygaszania części gałęzi przemysłu (a więc ograniczeniu wzrostu gospodarczego w tym zakresie), w perspektywie całego kraju i tak będziemy mieć do czynienia z rozwojem gospodarczym.
Jaka jest rola rządu w rozwoju gospodarczym?
Rola rządu w rozwoju gospodarczym jest bardzo istotna. Na rozwój gospodarczy wpływają bowiem takie kwestie jak decyzje odnośnie wysokości i ilości podatków, zmiany w systemie edukacji, czy opieki zdrowotnej, otwarcie się na nowe inwestycje itp. Decyzje rządu kształtują więc i bezpośrednio wpływają na rozwój gospodarczy kraju.
Wpływ rozwoju gospodarczego na kredyty WIBOR
Jak zostało już wskazane dynamika rozwoju gospodarczego wpływa na wszelkie gałęzie polityki gospodarczo-monetarnej. Jednocześnie skomplikowana sytuacja na świecie, liczne konflikty zbrojne, rosnąca wciąż w wielu krajach inflacja, powodują, że trudno jest przewidzieć w dłuższej perspektywie stopień rozwoju gospodarczego m.in. Polski. Ewentualne kryzysy mogą z pewnością wstrzymać lub ograniczyć dalszy rozwój, co wpłynęłoby na wzrost inflacji, podwyżki stóp procentowych i w efekcie wzrost rat kredytów.
Nie może więc dziwić coraz większe zainteresowanie pozwami o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162