Rozwój gospodarczy to pojęcie z zakresu ekonomii. Co to jest rozwój gospodarczy? Tłumacząc w możliwie prostych słowach rozwój gospodarczy to wszelkie zmiany, zarówno jakościowe, jak i ilościowe zachodzące w społeczeństwie i gospodarce, w danym okresie, z reguły dłuższym. W rezultacie postępującego rozwoju gospodarczego rośnie poziom życia obywateli i postęp technologiczny.
Rozwój gospodarczy powinien również interesować kredytobiorców, w ekonomii wszak wszystko jest ze sobą powiązane. Postęp ekonomiczny, nowe inwestycje, rozwój infrastruktury, postęp technologiczny wpływają m.in. PKB (Produkt Krajowy Brutto). Wartość PKB może przekładać się natomiast na inne czynniki, wpływające m.in. na to w jaki sposób prowadzona będzie polityka gospodarcza i monetarna kraju. Wpływa to natomiast m.in. na decyzje odnośnie wysokości stóp procentowych, a pośrednio też na wysokość rat kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu.
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialna polityka gospodarcza mają więc wpływ również na nasze codzienne życie i jakość życia. Warto tym samym dowiedzieć się więcej w takich kwestiach jak jakie są przykłady rozwoju gospodarczego, czy jakie są różnice pomiędzy pojęciami rozwój gospodarczy a wzrost gospodarczy?
Jakie są czynniki wpływające na rozwój gospodarczy?
Wiele osób może zastanawiać się jakie są czynniki wpływające na rozwój gospodarczy, a zarazem jakość życia? Ciężko wskazać jeden, zamknięty katalog, gdyż rozwój gospodarczy jest wynikiem szeregu czynników. Z pewnością na rozwój gospodarczy wpływają m.in.:
- Kapitał ludzki;
- Odnawialne i nieodnawialne surowce;
- Inwestycje;
- Przedsiębiorczość;
- Technologia i jej innowacyjność
- Postęp telekomunikacyjny
Struktura rozwoju gospodarczego odnosi się do ww. elementów i sektorów, które wspólnie kształtują rozwój gospodarczy oraz sposób, w jaki gospodarka ewoluuje w czasie. Rozwój gospodarczy w dużej mierze zależy od konkurencyjności przedsiębiorstw oraz efektywności wykorzystania zasobów, co razem wpływa na rozkwit innowacyjności i stabilność rynku. Także technologia o odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym, przyspieszając innowacje, zwiększając produktywność i tworząc nowe sektory rynkowe (w tym dodatkowe tworzenie miejsc pracy).
Jak mierzy się rozwój gospodarczy?
Jak mierzyć rozwój gospodarczy i jak go zwiększyć? Jakie są wskaźniki rozwoju gospodarczego? W tym zakresie pomocnym będzie z pewnością pojęcie PKB (Produkt Krajowy Brutto). Pod pojęciem tym należy rozumieć wartość produktów i usług wytworzonych w państwie w ciągu roku. Często PKB jest utożsamiane ze średnio płacą w danym kraju, czy też średnim dochodem mieszkańca. Jest to błąd, pojęć tych nie należy utożsamiać z PKB.
Występują dwa rodzaje PKB – Produkt Krajowy Brutto realny i nominalny. PKB nominalne obliczane jest według bieżącej wartości pieniądza, a PKB realne według „realnej” tj. z uwzględnieniem inflacji, wartości pieniądza. PKB podaje się najczęściej w dolarach amerykańskich. Z uwagi na wahania kursów walut, PKB jest więc wartością dość dynamicznie się zmieniającą, o czym warto pamiętać.
Czym się różni rozwój gospodarczy od wzrostu gospodarczego?
Rozwój gospodarczy a wzrost gospodarczy – pojęcie te tylko pozornie są tożsame. Jak zostało już wskazane, rozwój gospodarczy odnosi się do ilościowych i jakościowych zmian zachodzące w gospodarce i społeczeństwie w długiej perspektywie czasu. Wzrost gospodarczy to natomiast zwiększenie produkcji dóbr i usług w gospodarce danego kraju w określonym czasie.
Pojęcia te są więc zbliżone i powiązane ze sobą, ale nie są synonimami. Możliwym jest chociażby sytuacja kiedy mimo wygaszania części gałęzi przemysłu, w perspektywie całego kraju i tak będziemy mieć do czynienia z rozwojem gospodarczym.
Jaka jest rola rządu w rozwoju gospodarczym?
Rola rządu w rozwoju gospodarczym jest bardzo istotna. Na rozwój gospodarczy wpływają bowiem takie kwestie jak decyzje odnośnie wysokości i ilości podatków, regulacje prawne, zmiany w systemie edukacji, czy opieki zdrowotnej, otwarcie się na nowe inwestycje itp. Decyzje rządu kształtują więc i bezpośrednio wpływają na rozwój gospodarczy kraju. Stabilność polityczna i długoterminowe, globalne, biznesowe inwestycje i plany zwiększają efektywność i szanse na poprawę standardów życia.
Warto też wspomnieć, że rozwój społeczny i gospodarczy w dużej mierze zależy od inwestycji w badania i rozwój, które napędzają innowacje oraz zwiększają konkurencyjność na rynku międzynarodowym i powodują tworzenie nowych sektorów gospodarki. Rządy mogą wspierać rozwój gospodarczy poprzez wprowadzenie polityk sprzyjających innowacjom.
Dlaczego rozwój gospodarczy jest tak istotny?
Rozwój gospodarczy już w XIX i XX w. był napędzany przez rewolucję przemysłową, innowacje technologiczne oraz globalizację, które przyczyniły się do ogromnych zmian w strukturze gospodarek na całym świecie.
Wzrost gospodarczy odnosi się do poprawy jakości życia społeczeństwa i warunków ekonomicznych. Stabilny rozwój społeczno-gospodarczy daje przyszłym pokoleniom podstawy do budowania lepszej jakości życia. Aspektów rozwoju gospodarczego jest mnóstwo – nowe technologie, rozwinięta infrastruktura i sieci transportowe, eksport, zasoby naturalne, ochrona środowiska, walka z ubóstwem, dostęp do edukacji i wspieranie edukacji. Wszystko to przekłada się na konsumpcję, postęp i jakość życia mieszkańców.
Promowanie zrównoważonego rozwoju to kluczowy element w zapewnieniu przyszłości dla naszej planety i społeczeństwa. Aby skutecznie promować zrównoważony rozwój, należy podejmować działania na różnych poziomach – od jednostki po globalne inicjatywy.
Wzrost gospodarczy a kapitał ludzki
Warto także zwrócić uwagę, na wspieranie gospodarki poprzez zapewnienie wykwalifikowanej siły roboczej umożliwia przedsiębiorstwom skuteczniejsze inwestowanie, wdrażanie innowacji, wejście na rynki zagraniczne, co z kolei wpływa na długofalowy progres gospodarczy i stabilność rynku pracy. Inwestycje w kapitał ludzki, poprzez edukację i szkolenia, prowadzą do produktywności pracy.
Czy rozwój gospodarczy jest możliwy bez odpowiedzialności ekologicznej?
Rozwój gospodarczy bez odpowiedzialności ekologicznej jest niemożliwy, gdyż prowadzi do degradacji środowiska. Tradycyjny model, który ignoruje konsekwencje dla środowiska naturalnego, może przynieść krótkoterminowe zyski, ale w dłuższej perspektywie prowadzi do wyczerpania zasobów i zanieczyszczeń. Aby osiągać zrównoważony rozwój, musimy wziąć pod uwagę potrzeby środowiska naturalnego, redukcję zanieczyszczeń i przejrzystość działań. Tylko wtedy będzie możliwe osiąganie sukcesów gospodarczych bez ryzyka katastrof ekologicznych. Długofalowy rozwój wymaga odpowiedzialności za planetę, na której żyjemy. Rozwój gospodarczy obejmuje szerszy zakres działań, wskazujący na wiele aspektów.
Wpływ rozwoju gospodarczego na kredyty WIBOR
Jak zostało już wskazane dynamika rozwoju gospodarczego wpływa na wszelkie gałęzie polityki gospodarczo-monetarnej. Jednocześnie skomplikowana sytuacja na świecie, liczne konflikty zbrojne, rosnąca wciąż w wielu krajach inflacja, powodują, że trudno jest przewidzieć w dłuższej perspektywie stopień rozwoju gospodarczego m.in. Polski. Ewentualne kryzysy mogą z pewnością wstrzymać lub ograniczyć dalszy rozwój, co wpłynęłoby na wyższy poziom inflacji, podwyżki stóp procentowych i w efekcie podwyżki rat kredytów.
Nie może więc dziwić coraz większe zainteresowanie pozwami o unieważnienie wskaźnika WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162