Kredyty to zmartwienie milionów Polaków. O ile o kredytach frankowych było i nadal jest głośno, to nie każdy wie, że również i osoby posiadające kredyty w złotówkach dochodzą swoich praw w sądach. Osoby, które posiadają kredyty złotówkowe ze zmienną stopą procentową, powinny wiedzieć, co to jest i na co ma wpływ wskaźnik WIBOR. W szczególności, że obecnie wielu złotówkowiczów pozywa banki w związku z wadliwością umów kredytowych z WIBOREM.
Co to jest WIBOR?
WIBOR to stawka, po jakiej banki komercyjne udzielają pożyczek innym bankom. Wysokość wskaźnika WIBOR ma wpływ na oprocentowanie kredytu i wysokość raty kredytu. Jego wysokość jest zmienna i uzależniona od trendów finansowych. Dlatego też wzrost stóp procentowych wiąże się ze wzrostem stawki WIBOR. Wysokość WIBOR-u ustalają największe banki w Polsce w każdy dzień roboczy.
Czy można zakwestionować WIBOR?
Tak, istnieje szereg argumentów przemawiających za tym, że umowy kredytowe oparte o wskaźnik WIBOR są wadliwe i zawierają postanowienia niedozwolone. Wątpliwości budzi sposób ustalania wskaźnika WIBOR, na którego wysokość mogą mieć wpływ same banki, ale także kwestia ryzyka, którym obciążony jest jedynie kredytobiorca. W większości przypadków kredytobiorcy nie byli w sposób właściwy informowani przez bank o typie zawieranej umowy i ciążących na kredytobiorcy ryzykach.
Czy kredytobiorcy składają pozwy WIBOR do sądów?
Oczywiście, wielu kredytobiorców zdecydowało się na ten krok. Nasza kancelaria dogłębnie przeanalizowała temat WIBOR i jako pierwsza złożyła w imieniu swojego klienta pozew WIBOR do sądu. Obecnie w sądach przybywa spraw dotyczących WIBOR. Warto zaznaczyć, że odnotowano już pierwsze postanowienia o zabezpieczeniu wydane przez sądy, które na czas procesu likwidują WIBOR z umowy, a w konsekwencji kredytobiorcy już w kilka miesięcy o wydania postanowienia na czas procesu będą płacić mniejsze raty kredytu. Takimi postanowieniami uzyskanymi na korzyść swoich klientów również może się pochwalić nasza kancelaria.
Pozew o WIBOR – co można zyskać?
Najdalej idącym rozwiązaniem, które jest możliwe przy sprawie dotyczącej kredytu z WIBOR, jest ustalenie nieważności całej umowy kredytu. Wówczas umowę kredytu traktuje się jako niezawartą, a bank i kredytobiorca zwracają sobie wzajemnie otrzymane świadczenia. Innym rozwiązaniem jest wyeliminowanie wszystkich składników oprocentowania, czyli marży i wskaźnika WIBOR. Przy takim rozwiązaniu kredytobiorca spłaca kredyt na takich samych warunkach, ale bez odsetek. Kolejnym rozwiązaniem jest usunięcie samego WIBOR-u z umowy kredytu. Wówczas oprocentowanie zamiast ze stawki WIBOR i marży składa się z samej marży. To rozwiązanie również jest korzystne dla kredytobiorcy, bowiem rata kredytowa istotnie spadnie. Każde z tych rozwiązań jest korzystniejsze niż spłacanie kredytu na obecnych warunkach.
Od czego zacząć sprawę WIBOR?
Przede wszystkim kredytobiorca, który posiada kredyt ze stawką WIBOR, w pierwszej kolejności powinien przekazać ją do analizy prawnej. Taka analiza da odpowiedź na pytanie, czy w umowie znajdują się postanowienia niedozwolone. Kancelaria Lex WIBOR oferuje możliwość dokonania bezpłatnej analizy umowy kredytu, a przy tym w przypadku wadliwości umowy, kredytobiorca dodatkowo jest informowany, jak wygląda cały proces, jakie są szanse i zagrożenia związane ze sprawą WIBOR. Warto jeszcze wspomnieć, że złożenie pozwu do sądu poprzedza uzyskanie dokumentacji dotyczącej kredytu z banku i wykonanie na jej postawie dokładnych obliczeń. Jeżeli pozew już trafi do sądu, to czas trwania sprawy sądowej jest zależny m.in. od liczby spraw przydzielonych do danego sędziego, jak i obciążenia całego sądu.
R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162