SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Data ostatniej aktualizacji:

Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp procentowych, co wiązałoby się dla nich ze spadkiem raty kredytu. Niestety na spadek stóp procentowych będzie trzeba jeszcze poczekać.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Od października stopy procentowe nie są zmieniane i pozostają na tym samym poziomie tj.  5,75 proc. Głównym powodem braku obniżki stóp procentowych od wielu miesięcy jest niepewność związana z inflacją. Nie wiadomo, jaki będzie jej poziom w II połowie, w szczególności w kontekście podwyżek cen na żywność i energię. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych miesiącach w dużej mierze będą zatem uzależnione od danych dotyczących inflacji. Warto odnotować, że utrzymanie bieżącej wysokości stóp procentowych pozytywnie wpłynęło natomiast na stabilność złotego.

Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych?

Ekonomiści przewidują, że obniżka stóp procentowych będzie miała miejsce pod koniec bieżącego roku. Niektórzy wskazują jeszcze bardziej odległy termin tj. połowę kolejnego roku. Mimo że inflacja w marcu spadła do poziomu 2%, to w kolejnych miesiącach wzrosła i nadal przewidywany jest wzrost inflacji. Ma to związek między innymi z podwyższeniem podatku VAT na żywność z 0 proc. do 5 proc., a także podwyżkami cen energii, które czekają nas w najbliższym czasie.

A zatem kredytobiorcy złotówkowi, póki co muszą uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że pewnym rozwiązaniem dla kredytobiorców posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem jest możliwość zmniejszenie raty kredytu poprzez wyeliminowania z umowy kredytu stawki WIBOR. Zachęcamy do przesłania umowy kredytu do bezpłatnej analizy, aby dowiedzieć się, czy dana umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone oraz uzyskać szczegółowe informacje o możliwościach wyeliminowania WIBOR z umowy.

Wejdź na stronę: kancelaria WIBOR i dowiedz się więcej o usłudze, jaką jest unieważnienie WIBOR!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...