Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp procentowych, co wiązałoby się dla nich ze spadkiem raty kredytu. Niestety na spadek stóp procentowych będzie trzeba jeszcze poczekać.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Od października stopy procentowe nie są zmieniane i pozostają na tym samym poziomie tj. 5,75 proc. Głównym powodem braku obniżki stóp procentowych od wielu miesięcy jest niepewność związana z inflacją. Nie wiadomo, jaki będzie jej poziom w II połowie, w szczególności w kontekście podwyżek cen na żywność i energię. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych miesiącach w dużej mierze będą zatem uzależnione od danych dotyczących inflacji. Warto odnotować, że utrzymanie bieżącej wysokości stóp procentowych pozytywnie wpłynęło natomiast na stabilność złotego.
Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych?
Ekonomiści przewidują, że obniżka stóp procentowych będzie miała miejsce pod koniec bieżącego roku. Niektórzy wskazują jeszcze bardziej odległy termin tj. połowę kolejnego roku. Mimo że inflacja w marcu spadła do poziomu 2%, to w kolejnych miesiącach wzrosła i nadal przewidywany jest wzrost inflacji. Ma to związek między innymi z podwyższeniem podatku VAT na żywność z 0 proc. do 5 proc., a także podwyżkami cen energii, które czekają nas w najbliższym czasie.
A zatem kredytobiorcy złotówkowi, póki co muszą uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że pewnym rozwiązaniem dla kredytobiorców posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem jest możliwość zmniejszenie raty kredytu poprzez wyeliminowania z umowy kredytu stawki WIBOR. Zachęcamy do przesłania umowy kredytu do bezpłatnej analizy, aby dowiedzieć się, czy dana umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone oraz uzyskać szczegółowe informacje o możliwościach wyeliminowania WIBOR z umowy.
Wejdź na stronę: kancelaria WIBOR i dowiedz się więcej o usłudze, jaką jest unieważnienie WIBOR!