SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Data ostatniej aktualizacji:

Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp procentowych, co wiązałoby się dla nich ze spadkiem raty kredytu. Niestety na spadek stóp procentowych będzie trzeba jeszcze poczekać.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Od października stopy procentowe nie są zmieniane i pozostają na tym samym poziomie tj.  5,75 proc. Głównym powodem braku obniżki stóp procentowych od wielu miesięcy jest niepewność związana z inflacją. Nie wiadomo, jaki będzie jej poziom w II połowie, w szczególności w kontekście podwyżek cen na żywność i energię. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych miesiącach w dużej mierze będą zatem uzależnione od danych dotyczących inflacji. Warto odnotować, że utrzymanie bieżącej wysokości stóp procentowych pozytywnie wpłynęło natomiast na stabilność złotego.

Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych?

Ekonomiści przewidują, że obniżka stóp procentowych będzie miała miejsce pod koniec bieżącego roku. Niektórzy wskazują jeszcze bardziej odległy termin tj. połowę kolejnego roku. Mimo że inflacja w marcu spadła do poziomu 2%, to w kolejnych miesiącach wzrosła i nadal przewidywany jest wzrost inflacji. Ma to związek między innymi z podwyższeniem podatku VAT na żywność z 0 proc. do 5 proc., a także podwyżkami cen energii, które czekają nas w najbliższym czasie.

A zatem kredytobiorcy złotówkowi, póki co muszą uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że pewnym rozwiązaniem dla kredytobiorców posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem jest możliwość zmniejszenie raty kredytu poprzez wyeliminowania z umowy kredytu stawki WIBOR. Zachęcamy do przesłania umowy kredytu do bezpłatnej analizy, aby dowiedzieć się, czy dana umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone oraz uzyskać szczegółowe informacje o możliwościach wyeliminowania WIBOR z umowy.

Wejdź na stronę: kancelaria WIBOR i dowiedz się więcej o usłudze, jaką jest unieważnienie WIBOR!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę
Kredytobiorcy, którzy liczyli na odciążenie domowego budżetu i zawieszenie płatności rat mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach...

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Nowy program mieszkaniowy jest następcą programu Bezpieczny kredyt 2%....