Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną wersje projektu ustawy trzeba będzie poczekać jeszcze ok. półtora miesiąca. Czego możemy się spodziewać w projekcie ustawy o kredycie zero procent?
Wprowadzenie dodatkowych ograniczeń
Część społeczeństwa jest sceptyczna co do nowego kredytu zero procent z uwagi na obawę, że ceny mieszkań poszybują jeszcze bardziej w górę. Rządzący chcą temu zapobiec i w tym celu wprowadzić kolejne ograniczenia kredytu zero procent. Jakich nowych ograniczeń można spodziewać się w poprawionym projekcie ustawy? Rozważane są następujące rozwiązania:
- wprowadzenie limitu cen za metr kwadratowy,
- limitem wieku 35 lat, oprócz singli, objęte zostać mają również pary bez dzieci,
- osoby starsze, które nie mają dzieci, nie będą mogły ubiegać się o kredyt zero procent,
- w przypadkach rodzin z dziećmi limitu wieku ma nie być,
- uniemożliwienie odsprzedaży mieszkania na rynku wtórnym przez trzy lata, licząc od momentu zakupu (ograniczenie ma nie dotyczyć nieruchomości odziedziczonych),
- uniemożliwienie zakupu mieszkania poniżej 25 metrów kwadratowych.
Usunięcie WIBOR z umowy
Osoby, które już mają kredyt hipoteczny złotówkowy mogą spróbować zmniejszyć swoją ratę poprzez wyeliminowanie wskaźnika WIBOR. Kancelaria WIBOR oferuje możliwość bezpłatnej analizy umowy kredytu. Przed rozpoczęciem prowadzenia sprawy, Kancelaria WIBOR informuje jak będzie wyglądać procedura w danej sprawie, jakie kwoty można zyskać oraz z jakimi kosztami wiążą się dane rozwiązania. Kancelaria WIBOR opracowała również kalkulator WIBOR, dzięki któremu kredytobiorca złotówkowy może oszacować zysk związany z unieważnieniem nieuczciwego oprocentowania zmiennego opartego o wskaźnik WIBOR zawartego w umowie kredytowej.