Kredyty frankowe w Polsce były popularne w latach 2006–2008, kiedy kurs franka szwajcarskiego był stosunkowo niski, a oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich było znacznie korzystniejsze niż w złotówkach. Lista banków z kredytami CHF nie jest krótka. Które banki oferowały kredyty we frankach?
Banki kredyty frankowe
Okres największej popularności kredytów frankowych to okres od 2006 do 2008 roku. W tym czasie kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na poziomie poniżej 2,00 zł. Z uwagi na wysokie oprocentowanie, kredyty hipoteczne w złotych polskich były drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty hipoteczne w walutach tych krajów, które miały niskie stopy procentowe, były bardzo atrakcyjne i łatwiej dostępne.
Przyczyny popularności kredytów frankowych były następujące:
- odsetki kredytu we frankach szwajcarskich były znacznie niższe niż w przypadku kredytu zaciąganego w polskiej walucie, co skutkowało niższą ratą kredytu,
- mniejsze oprocentowanie (oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych polskich było na poziomie 20%),
- kredyty we frankach szwajcarskich były bardziej dostępne, nawet dla osób, które nie miały zdolności kredytowej na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskich złotych.
Jakie banki oferowały kredyty frankowe?
Kredyty walutowe w popularnych bankach stanowią aktualnie ich pokaźny portfel. Poniżej lista banków z kredytami hipotecznymi CHF:
- PKO BP (dawniej Nordea Bank Polska) – PKO BP stał się jednym z największych posiadaczy portfela kredytów frankowych po przejęciu Nordea Bank Polska w 2014 roku. Nordea Bank Polska wcześniej aktywnie oferował kredyty we frankach;
- Bank Millennium – był jednym z liderów w sprzedaży kredytów frankowych. Znaczna część ich portfela hipotecznego w latach 2004–2008 była związana z walutą franka szwajcarskiego;
- mBank (dawniej BRE Bank);
- Santander Bank Polska (dawniej Kredyt Bank) – Kredyt Bank przed przejęciem przez Santander Bank Polska aktywnie promował kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego;
- ING Bank Śląski – ING Bank Śląski oferował kredyty we frankach, choć w mniejszej skali niż inne banki;
- Bank BPH;
- Raiffeisen Bank Polska (obecnie część BNP Paribas);
- Getin Noble Bank;
- Deutsche Bank Polska;
- Pekao SA.
Frankowicze i ich spory z bankami
Czy można pozwać bank za kredyt CHF? Odpowiedź brzmi tak, można pozwać bank za kredyt CHF. W celu uwolnienia się od kredytu we frankach szwajcarskich należy złożyć pozew o unieważnienie umowy frankowej do właściwego sądu. Unieważnienie umowy kredytu pozwala uwolnić się całkowicie od zadłużenia frankowego, jak również uwolnić nieruchomość od obciążenia hipoteką. Unieważnić umowę może jedynie sąd.
Składane przez frankowiczów pozwy polegają na kwestionowaniu niejasnych zapisów w umowach kredytowych, które dotyczyły mechanizmów przeliczania walut i klauzul abuzywnych. Linia orzecznicza w polskich sądach w większości przypadków opowiada się po stronie kredytobiorców, co motywuje kolejnych frankowiczów do dochodzenia swoich praw. Bankowe kredyty hipoteczne CHF, a w zasadzie umowy kredytowe we frankach szwajcarskich są aktualnie w 98% unieważniane.
Przed wszczęciem postępowania sądowego możesz samodzielnie oraz bezpłatnie dokonać analizy swojej umowy, aby dowiedzieć się ile można odzyskać z kredytu frankowego. Skorzystaj z opcji, jakie daje kalkulator frankowicza i sprawdź możliwości odzyskania swoich pieniędzy.
Które banki są najczęściej pozywane przez frankowiczów? Instytucje finansowe udzielające kredytów walutowych aktualnie mają duży problem. Najczęściej pozywane przez frankowiczów banki to:
- PKO BP;
- Bank Millennium;
- Bank BPH;
- mBank;
- Santander Bank Polska;
- Raiffeisen Bank.
Frankowicze a umowy z bankami w Polsce
Czy banki dalej udzielają kredytów we frankach? Historia banków z kredytami CHF pokazuje, że nie było to dobre rozwiązanie. Dlatego aktualnie polskie banki nie mają w swoich ofertach kredytów we frankach szwajcarskich. Głównym powodem jest skala postępowań sądowych wytaczanych przeciwko bankom i wygrywanych przez frankowiczów w związku z nieważnością umów kredytów powiązanych z walutą franka szwajcarskiego.