SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Już niebawem dowiemy się co TSUE sądzi o wskaźniku WIBOR!

Data ostatniej aktualizacji:

Już niebawem dowiemy się co TSUE sądzi o wskaźniku WIBOR!

Już 11 czerwca 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz pierwszy rozpatrzy sprawę dotyczącą kredytu w złotówkach opartego na wskaźniku WIBOR (sygnatura C-471/24). Co to oznacza dla milionów osób mających kredyty złotówkowe i czego można się spodziewać?

Na jaki temat będzie wypowiadał się TSUE 11 czerwca 2025 roku?

W dniu 31 maja 2024 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie, I Wydział Cywilny wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne dotyczące wskaźnika WIBOR oraz zmiennego oprocentowania stosowanego przez banki w umowach kredytów złotówkowych.

Upraszczając polski sąd zapytał m.in. o to:

  • Czy zapisy umowy kredytowej dotyczące oprocentowania opartego na WIBOR-ze są uczciwe wobec konsumenta?
  • Czy sposób przedstawienia przez bank oprocentowania opartego na WIBOR-ze był na tyle jasny i przejrzysty, aby konsument mógł świadomie podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu?
  • Czy można uznać, że zapisy dotyczące WIBOR-u są nieuczciwe, bo konsument nie został odpowiednio poinformowany o ryzyku zmiennego oprocentowania?
  • Czy umowa kredytu może dalej obowiązywać – ale tak, że oprocentowanie kredytu będzie się opierać tylko na stałej marży banku, czyli kredyt będzie kredytem ze stałą stopą procentową?

Czego mogą spodziewać się kredytobiorcy złotówkowi?

Wyrok TSUE z pewnością będzie miał ogromne znaczenie dla banków i kredytobiorców. Dotychczas TSUE stało po stronie konsumentów, uznając je za słabszą stronę umowy i wymagającą ochrony. W sprawach dotyczących WIBOR podnoszonych jest mnóstwo argumentów, przemawiających m.in. za nierównomiernym rozkładem ryzyka. Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli wątpliwości polskich sądów, to należy spodziewać się fali pozwów ze strony kredytobiorców.

Warto wskazać, że jedna z kwestii, w której ma wypowiedzieć się TSUE dotyczy skutków eliminacji z umowy wskaźnika referencyjnego, jakim jest WIBOR. W przypadku wadliwości WIBOR możliwych jest kilka rozwiązań jak:

  • Stwierdzenie nieważności całej umowy kredytowej z WIBOR,
  • Wyeliminowanie wskaźnika WIBOR przy pozostawieniu oprocentowania opartego jedynie na stałej marży banku.

Z pewnością, banki łatwo nie złożą broni, nawet w przypadku korzystnego dla kredytobiorców wyroku. Jak pokazują jednak sprawy frankowe, nie należy bać się sporu z bankiem, bo wygrana jest możliwa. W sprawach dotyczących WIBOR kluczowa jest na początku szczegółowa analiza umowy kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?
TL;DR TSUE 11 czerwca 2025 r. wysłuchał argumentów stron w sprawie C‑471/24 dotyczącej kredytów hipotecznych opartych na WIBOR‑ze. Orzeczenie zaplanowano na...

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa
Adwokat Marcin Smolec z kancelarii LexWibor gościł ostatnio w programie śniadaniowym „Dobrego Dnia”. W trakcie rozmowy wyjaśnił on widzom, czym...

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika
Adwokat Dawid Rosa przybliżył widzom TV Republika temat WIBOR. Kredytobiorców ze zmienną stopą procentową WIBOR jest w Polsce ok. 2,8...