Na majowej konferencji prasowej Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że NBP włączy się w proces zmiany wskaźnika WIBOR. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna niemal pewnym było, że WIBOR do końca 2025 r. zastąpiony zostanie przez WIRON. Latem 2023 r. pierwsze banki zaczęły nawet udzielać kredytów złotówkowych, których oprocentowanie wyliczane jest względem WIRON.
Od kilku miesięcy jednak spekulowało się, a ostatnimi czasy potwierdził to również rząd, że zmiana WIBOR na WIRON nie jest jeszcze przesądzona. Stąd deklaracja Prezesa NBP nie może być wielkim zaskoczeniem. Prezes Glapiński zauważył, że NBP ze wsparciem KNF ma możliwości do przeprowadzenia operacji tego rodzaju. Jednocześnie Prezes NBP przypomniał, że NBP od początku było przeciwne usuwaniu WIBOR.
Dlaczego WIBOR ma zniknąć?
Zła passa WIBOR-u zbiegła się w czasie z podwyżkami stóp procentowych, do których doszło jesienią 2021 r. i które trwały przez wiele kolejnych miesięcy. Na skutek podwyżek stóp procentowych rosła wartość wskaźnika WIBOR, a tym samym wysokość rat w kredytach złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. To właśnie podatność WIBOR na wzrost wahania stóp procentowych wskazywana jest jako główny argument za odejściem od tego wskaźnika. W założeniu zastępca WIBOR ma być bardziej stabilny i odporny na zmieniającą się sytuację ekonomiczną.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162