SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt 2% najważniejsze informacje

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt hipoteczny w złotówkach

Kredyty to codzienność wielu tysięcy Polaków. Obecnie chęć kredytobiorców do ich zaciągania wzrosła za sprawą tak zwanego bezpiecznego kredytu 2%, który to ma uchodzić na najlepszą ofertę na rynku. Złożono już ponad 24 tysiące wniosków o przyznanie kredytu w ramach tego programu. Kredyt 2% nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich. Co warto wiedzieć o kredycie 2 procent?

Na czym polega bezpieczny kredyt 2 procent?

Rządowy program – bezpieczny kredyt 2% to program, który przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytu. Dopłaty te mają być dokonywane przez 10 lat. Wysokość dopłat do kredytu będzie stanowić różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Co istotne, spłata rat będzie odbywać się w ratach malejących.

Celem rządowego programu jest pomoc osobom, które nie mają możliwości w obecnych warunkach rynkowych na zakup swoich czterech kątów. Kredyt 2% to zatem możliwość zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania, uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu czy na koszty związane z budową domu jednorodzinnego nawet dla osób, które mają niższą zdolność kredytową.

Kredyt 2 procent – warunki

Kredytu 2 procent nie uzyskają wszyscy. Mogą się o niego starać Ci, którzy spełnią poniższe kryteria. Ponadto poniżej przedstawiamy inne istotne warunki programu kredyt 2%.

  • Kredyt może uzyskać osoba, która nie ukończyła 45 roku życia. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.
  • Osoba starająca się o kredyt nie może mieć (obecnie i w przeszłości) mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
  • Maksymalna całkowita kwota kredytu wynosi 500.000 zł – dla osób samotnych, zaś 600.000 zł – dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem (nie obowiązują limity powierzchni ani ceny za m2).
  • W przypadku kredytu na dokończenie rozpoczętej budowy suma wartości działki, wykonanych prac i kwoty kredytu może stanowić max.1 mln zł, zaś maksymalna kwota kredytu wynosi wówczas 100.000 zł – dla osób samotnych, 150.000 zł – dla rodziny.
  • Wymagane jest wniesienia wkładu własnego (w wysokości ustalanej przez bank). Wysokość wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy może wynosić maksymalnie 200.000 zł.
  • Aby uzyskać dopłaty trzeba osobiście zamieszkiwać w zakupionym lokalu (nie ma możliwości wynajmu mieszkania czy pokoju).
  • Zbycie prawa własności nieruchomości spowoduje utratę dopłat.
  • Dokonanie nadpłaty kredytu jest możliwe po upływie 3 lat od zaciągnięcia kredytu.

Co się stanie z kredytem po 10 latach dopłat?

Po okresie stosowania dopłat (czyli po 10 latach) kredytobiorca dalej jest zobowiązany spłacać raty kredytowe. Raty te będą już wyliczane zgodnie ze standardowym oprocentowaniem proponowanym w danym okresie przez bank. Nie wiadomo zatem ile będzie wynosić wówczas rata kredytu, gdyż nie do przewidzenia jest sytuacja gospodarcza za 10 lat, w tym wysokość stóp procentowych. Na uwadze należy mieć jednak, że przez 10 lat część zadłużenia zostanie już spłacona, jak również że kredytobiorca ma możliwość dokonywania nadpłat. Oczywiście będzie to miało wpływ na wysokość rat po zakończeniu dopłat. Dla osób, które po zakończeniu dopłat nie będą mogły poradzić sobie ze spłatą pełnych rat, przewidziano możliwość wydłużenia okresu spłaty o kolejne 5 lat.

Oferowany kredyt 2 procent jest obecnie sporo tańszy niż normalny kredyt oferowany obecnie przez banki. Jednak tak naprawdę oprocentowanie kredytu 2% jest zdecydowanie wyższe, ponieważ sama podstawa 2% nie uwzględnia marży narzucanej przez bank, która jest również doliczona do kredytu.

Kredyt 2 procent a rynek nieruchomości

Przede wszystkim skutkiem wprowadzenie rządowego programu jest wzrost popytu na mieszkania oraz znaczny wzrost cen mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Wielu kredytobiorców musi zatem pożegnać się z marzeniami o większym mieszkaniu, bowiem ceny, które oferowane były jeszcze pół roku temu są teraz o wiele wyższe. Zatem w wielu przypadkach możliwości kredytobiorcy pozwalają na zakup jedynie niewielkiego metrażowo mieszkania. Na kredycie 2% z pewnością zyskali deweloperzy, którzy podnieśli ceny.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...