Sprawy frankowe, zwłaszcza o unieważnienie kredytu CHF są od lat jedynymi z najpopularniejszych postępowań sądowych wytaczanych przeciwko bankom. Nie może to dziwić – korzystne orzecznictwo sądów krajowych, pro-konsumenckie wyroki TSUE, wszystko to składa się na fakt, że ponad 95% spraw frankowych kończy się unieważnieniem umowy. Nic nie wskazuje przy tym na to, żeby dobra passa kredytobiorców miała się zakończyć.
Pozwanie banku o unieważnienie umowy kredytu frankowego, to nie tylko bardzo duża szansa na wygraną, ale również istotna korzyść ekonomiczna. Jaki zwrot kosztów klauzul abuzywnych w kredytach CHF jest możliwy do uzyskania? Jak obliczyć wartość odszkodowania dla frankowiczów po wyrokach sądowych? Jakie kwoty odzyskują frankowicze z banków? W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tymi właśnie pytaniami.
Jakie kwoty można odzyskać z kredytu frankowego?
Ile można odzyskać z kredytu frankowego? W efekcie unieważnienia umowy kredytu wyrokiem sądowym, kredytobiorca może żądać od banku tego, co zapłacił w związku z umową kredytu (raty, prowizje, opłaty manipulacyjne itp.). Bank może natomiast żądać zwrotu wypłaconego kapitału. Jest to więc niezwykle korzystne rozwiązanie z punktu widzenia kredytobiorcy.
Czy bank zwróci nadpłaty z kredytu CHF?
Wielu kredytobiorców zastanawiających się nad tym ile można odzyskać za kredyt frankowy, pyta o to, czy zasądzona od banku kwota obejmie również nadpłaty z kredytu CHF. Odpowiedź na tak zadane pytanie jest pomyślna dla kredytobiorców. W przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego sąd zasądzi od banku zwrot wszystkiego tego, co wpłacił kredytobiorca. Jeżeli więc suma rat kapitałowo-odsetkowych przerośnie wartość kwoty pożyczonego kapitału, to kredytobiorca otrzyma taką nadpłatę. Z tego też powodu, nierzadko zdarza się, że zapłacona przez bank kwota istotnie przewyższa wartość kapitału kredytu. W takim wypadku nawet po rozliczeniu z bankiem kredytobiorca wciąż może pozostawić sobie niemałą część pieniędzy zwróconych przez bank.
Jak obliczyć wysokość zwrotu za kredyt frankowy?
Pozwanie banku o unieważnienie kredytu frankowego jest zazwyczaj niezwykle opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Wymierne korzyści finansowe dla frankowiczów to jeden z powodów, dla których sprawy frankowe są aż tak popularne. Kwota możliwa do wyegzekwowania od banku jest jednak zależna od kilku czynników. Przede wszystkim istotnym jest, na jaką wysokość zaciągnęliśmy kredyt. Niemniejsze znaczenie ma również to, ile rat udało się nam już spłacić. Wszystkie te okoliczności wpłynął na ostateczną wartość przysługującego nam roszczenia.
Szacunkowe odzyski z kredytów frankowych można obliczyć samodzielnie i nie jest to w ogóle skomplikowane. Wystarczy w tym celu skorzystać z darmowego i prostego w obsłudze urządzenia, jakim jest kalkulator frankowicza. To intuicyjnie działające urządzenie pomoże wstępnie oszacować wartość należnego kredytobiorcy od banku roszczenia. Rekompensata za kredyt we frankach powinna być jednak dokładnie wyliczona przed wniesieniem powództwa. Przeliczenie nadpłaty w CHF pozwoli z powodzeniem dochodzić przed sądem roszczeń o unieważnienie kredytu frankowego.
Czy można odzyskać prowizje i odsetki z kredytu frankowego?
Czy odzysk pieniędzy z kredytu frankowego dotyczy również prowizji i odsetek zapłaconych bankowi? Jak najbardziej tak, zwrot nadpłaty w kredycie CHF wiąże się również z odzyskaniem tych świadczeń. Przypomnijmy, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego kredytobiorca otrzymuje od banku zwrot świadczeń, które wpłacił w związku z umową kredytu, a więc przede wszystkim raty odsetkowo-kapitałowe, ale też prowizje i inne opłaty. Do banku zwraca się natomiast wyłącznie czysty kapitał kredytu. Jak więc widać, wygranie sprawy frankowej powoduje znaczący zysk dla kredytobiorcy frankowego, tym bardziej więc warto pozwać bank o unieważnienie umowy CHF.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162