SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Cofnięcie apelacji a prawomocność wyroku

Data ostatniej aktualizacji:

Cofnięcie apelacji a prawomocność wyroku

Decyzja o cofnięciu apelacji to czynność procesowa, mająca doniosłe skutki prawne, powoduje ona bowiem zakończenie postępowania sądowego. Prawne konsekwencje cofnięcia apelacji to przede wszystkim uprawomocnienie się wyroku sądu pierwszej instancji. Jako że apelacje frankowiczów w sporach bankowych należą do rzadkości, wszak ponad 95% wyroków sądów I instancji orzeka na korzyść kredytobiorców, o ewentualnym cofnięciu apelacji mówić będziemy z reguły w odniesieniu do czynności procesowych podjętych przez bank.

W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić dokładnie kiedy cofnięcie apelacji powoduje prawomocność wyroku, jakie są skutki cofnięcia apelacji w sprawach frankowych, czy istnieje zależność między pojęciami apelacja a zakończenie sprawy kredytowej, czym skutkuje cofnięcie pozwu w sporach frankowiczów?

Co oznacza cofnięcie apelacji w sprawach frankowych? 

Jak już zostało wskazane, cofnięcie apelacji kredyt CHF oznacza dobrowolną rezygnację przez stronę apelującą z zaskarżenia wyroku sądu I instancji. Apelacja, tak w sprawach frankowych, jak i innych w ramach postępowania cywilnego, stanowi główny środek odwoławczy. Z uwagi na fakt, że apelację wnosi strona niezadowolona z wyroku, kredytobiorcy frankowi rzadko są zmuszeni do jej wnoszenia, z reguły więc jest to domena banków.

Warto w tym miejscu wskazać, że cofnięcie apelacji jest dopuszczalne w każdej fazie postępowania apelacyjnego – zarówno przed rozprawą, jak i w trakcie jej trwania. W sprawach frankowych cofnięcie apelacji może wynikać z chęci uniknięcia dalszego postępowania sądowego, oszczędności czasu lub kosztów, a także z faktu, iż strony mogły dojść do porozumienia w sprawie warunków spłaty kredytu. Obecnie jednak praktyką banków, w sytuacji gdy nie chcą przedłużać postępowania i generować dodatkowych kosztów, jest raczej rezygnacja z wnoszenia apelacji, niż jej cofnięcie.

Czy cofnięcie apelacji oznacza koniec sprawy? 

Cofnięcie apelacji prowadzi do umorzenia postępowania apelacyjnego i uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji. Nie jest to jednak równoznaczne z zakończeniem całej sprawy, gdyż należy jeszcze rozliczyć prawomocny wyrok. 

W kontekście spraw frankowych, jeśli apelacja zostanie wycofana i wyrok uprawomocni się, strony powinny go rozliczyć. Stwierdzenie nieważności umowy kredytu przez sąd prowadzi natomiast do tego, że bank musi zapłacić na rzecz kredytobiorcy wszystko to co ten drugi wpłacił w związku z nieważną umową. Bank zwraca więc nie tylko raty kapitałowo – odsetkowe, ale również prowizje i inne dodatkowe opłaty. 

Jakie są skutki prawne cofnięcia apelacji? 

Cofnięcie apelacji prowadzi do umorzenia postępowania apelacyjnego, co oznacza, że sąd apelacyjny nie będzie dalej rozpoznawał już postępowania. W efekcie więc cofnięcie apelacji prowadzi do utrzymania w mocy wyroku sądu I instancji.

W sprawach frankowych, cofnięcie apelacji może również wpłynąć na możliwość wykonania orzeczenia. Na przykład, jeżeli sąd I instancji orzekł o nieważności umowy kredytowej lub jej przekształceniu, taka decyzja po prawomocności staje się podstawą do wprowadzenia zmian w umowie kredytowej lub do zwrotu świadczeń przez bank.

Czy wyrok staje się prawomocny po cofnięciu apelacji?

Tak, po cofnięciu apelacji wyrok sądu I instancji staje się prawomocny. Oznacza to, że strona, która nie odwołała się od wyroku lub cofnęła apelację, musi wykonać orzeczenie sądu. 

W sprawach frankowych, gdzie wyroki dotyczą często unieważnienia umowy, prawomocność wyroku może mieć dalekosiężne konsekwencje – przede wszystkim konieczność rozliczenia kredytu frankowego. Prawomocny wyrok jest wiążący dla stron i nie można go zmieniać w ramach dalszego postępowania apelacyjnego.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, w szczególności art. 363, art. 391.