SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co dalej z bezpiecznym kredytem 2% w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Pomoc zlotówkowiczom

Bezpieczny kredyt 2% zyskał bardzo dużą popularność. Tylko do grudnia 2023 r. wydano ponad 50 000 decyzji kredytowych. Przypomnijmy, że bezpieczny kredyt 2% to program, przewidujący istotne dopłaty do kredytu dla beneficjentów tego programu. W praktyce więc kredyt ten będzie znacznie tańszy w spłacie, niż inne produkty dostępne na rynku.

Problemem jest natomiast fakt, że kredyt 2% cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem, że już obecnie wykorzystana została cała pula środków dofinansowania  na rok 2023 i, jak wskazuje większość ekonomistów, również na rok 2024.

Banki informują, że szykują się do zawieszenia przyjmowania wniosków kredytowych z programu bezpieczny kredyt 2%. Żeby móc skorzystać z kredytu wniosek musi być zarejestrowany przez pracowników banku w BGK do dnia 7 stycznia 2024 r. Z dniem 8 stycznia 2024 r. program zostanie wstrzymany.

Bezpieczny kredyt 2% – plany na 2024 r.

Obecnie trudno jednoznacznie przesądzić, co z bezpiecznym kredytem 2% w 2024 r. Doniesienia medialne i przewidywania ekonomistów są sprzeczne, nie znamy również oficjalnych planów nowego rządu w tym zakresie.

Obecny rząd w swoich obietnicach przedwyborczych proponował wprowadzenie kredytu 0%, a więc programu jeszcze atrakcyjniejszego dla kredytobiorców, ale niewątpliwie dużo bardziej kosztownego dla budżetu państwa.

Trudno obecnie przewidzieć jaki los czeka program kredyt 2% w przyszłym roku. Możliwe jest jego utrzymanie, z pewnymi modyfikacjami, co zapowiadają rządzący. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. obecny Minister Finansów. Banki podnoszą jednak, że obecnie nie ma pieniędzy na dalsze finansowanie tego programu. Jeżeli więc rząd zamierza utrzymać ten program w nadchodzącym roku, powinien przeznaczyć dodatkowe środki w budżecie na 2024 r.  

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...