SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy warto brać wakacje kredytowe przy stałym oprocentowaniu?

Data ostatniej aktualizacji:

wakacje kredytowe a stałe oprocentowanie

Wakacje kredytowe są jednym z rozwiązań rządowej pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne, tj. tarczy antykryzysowej dla kredytobiorców. Czy kredytobiorcy posiadający kredyt ze stałym oprocentowaniem mogą skorzystać z rządowej przerwy w spłacie zobowiązania?

Sprawdź: kancelaria WIBOR

Czy warto brać kredyt ze stałym oprocentowaniem w 2023 roku?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to kredyt oparty na stałej stopie procentowej, na którą wpływu nie ma zmieniający się WIBOR. Stałe oprocentowanie jest zagwarantowane na określony czas, najczęściej 5 lat. Rozwiązanie to zapewnia kredytobiorcy stabilność i bezpieczeństwo, że przez określony w umowie czas rata kredytu nie wzrośnie.

Wiele osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w 2023 roku zastanawia się czy warto jeszcze wybrać takiego rodzaju kredyt. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od tego co stanie się ze stopami procentowymi w Polsce, w najbliższym czasie.

Podkreślenia wymaga fakt, że najlepszym momentem na zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem były okresy niskich stóp procentowych.

Dodatkowo należy wskazać, że stałe oprocentowanie jest dobrym rozwiązaniem dla osób balansujących na granicy zdolności kredytowej. Wybierając stałe oprocentowanie, gdy stopy procentowe są niskie, następuje zamrożenie kosztu kredytu w najlepszym ku temu momencie. Na raty kredytu ze stałym oprocentowaniem nie będzie miała wpływu wysoka inflacja, wojna oraz inne czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na stopy referencyjne.

Wakacje kredytowe –  plusy

Zalet skorzystania z wakacji kredytowych są następujące:

  • przywrócenie płynności finansowej – w ostatnim czasie kredytobiorcy muszą mierzyć się ze znacznym wzrostem rat kredytów, a to wszystko z uwagi na wzrost stóp procentowych. Wiele kredytobiorców spotkało się z sytuacją, że ich rata wzrosła nawet o 100 % lub więcej. Stanowi to dla nich bez wątpienia znaczne obciążenie budżetu domowego. Wakacje kredytowe są doraźną pomocą na podreperowanie domowego budżetu,
  • możliwość zaoszczędzenia środków pieniężnych i dokonania nadpłaty kredytu – rząd zachęca, by zaoszczędzone środki finansowe przeznaczyć na nadpłatę kredytu, co spowoduje zmniejszenie wysokości kapitału zobowiązania. Kredytobiorca następnie zdecyduje, czy chce zmniejszyć wysokość raty czy skrócić okres kredytowania.

Wakacje kredytowe –  minusy

Minusy wakacji kredytowych to:

  • zwiększona rata lub dłuższy czas spłaty – należy pamiętać, że odroczenie spłaty raty nie oznacza jej umorzenia. Co za tym idzie niezapłacona kwota kapitału i odsetek musi zostać albo rozłożona na kolejne raty, co spowoduje wzrost kolejnych rat kredytu albo przesunięta, co z kolei wydłuży okres spłaty kredytu,
  • konieczność spełnienia warunków – w celu skorzystania z wakacji kredytowych, należy spełnić łącznie warunki, takie jak: zawarcie umowy kredytu hipotecznego w złotych polskich przed 1 lipca 2022 roku oraz zakończenie okresu kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Nie wszyscy więc kredytobiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych,
  • pomimo skorzystania z wakacji nadal trzeba ponosić koszty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową, np. ubezpieczenia pomostowego lub ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Czy opłaca się korzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe wprowadzone z końcem lipca 2022 roku pozwalają na zawieszenie spłaty pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich na okres 8 miesięcy – cztery w 2022 roku i cztery w 2023 roku.

Co do zasady, opłaca się korzystać z wakacji kredytowych. Można bowiem zaoszczędzić tysiące złotych. Dodatkowo jeżeli kredytobiorca skorzysta z wakacji kredytowych, a następnie zdecyduje się w tym czasie na nadpłatę, może spłacić dużo większą część kapitału kredytu.

W konsekwencji poniesie mniejsze koszty odsetkowe, co wpłynie na zmniejszenie ogólnych kosztów kredytu.

Wakacje kredytowe – stałe oprocentowanie

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać również osoby posiadające kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Największe korzyści z wakacji kredytowych odniosą te osoby, które zaoszczędzone środki przeznaczą na nadpłatę kredytu. Jeżeli dodatkowo skrócą okres kredytowania, to w konsekwencji zyskają wiele tysięcy złotych oszczędności na kosztach kredytu hipotecznego.

Skorzystaj z opcji WIBOR – Kalkulator korzyści i sprawdź jak dużo możesz zyskać.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649