W ostatnich miesiącach można zauważyć spadek stóp procentowych, a w konsekwencji również spadek wskaźnika WIBOR. Co to oznacza dla kredytobiorców? Kredytobiorcom hipotecznym, którzy są w trakcie spłacania swojego zobowiązania, rata kredytu spadnie dokładnie o tyle, o ile obniża się WIBOR. Nastąpi to w momencie przeliczenia wskaźnika WIBOR 6M lub WIBOR 3M. W praktyce może się więc okazać, że na obniżkę rat kredytobiorcy będą musieli poczekać maksymalnie kilka miesięcy pomimo aktualnie podejmowanych decyzji o cięciu stóp procentowych.
Sprawdź również: Pozew zbiorowy WIBOR
Ile wynosi WIBOR październik 2023?
W ramach umów kredytu hipotecznego banki posługują się głównie dwoma podstawowymi wskaźnikami WIBOR tj. WIBOR 3M oraz WIBOR 6M. W październiku 2023 r. (stan na 20 października 2023 r.) aktualna stawka WIBOR wynosi dla WIBOR 3M 5,67 %, a dla WIBOR 6M 5,58 %.
Usunięcie WIBOR z umowy
Obniżka wskaźnika WIBOR jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu. Skutkiem usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej jest zrównanie oprocentowania zobowiązania do wysokości marży, co jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla kredytobiorcy. W celu usunięcia wskaźnika WIBOR z umowy należy w pierwszej kolejności przeanalizować umowę kredytu pod względem klauzul abuzywnych, a następnie złożyć pozew w sądzie. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, która posiada doświadczenie w sporach kredytobiorców z bankami. Kancelaria LEX WIBOR posiada takie doświadczenie. Prawnicy kancelarii dokonają analizy umowy kredytu oraz określą realne szanse na osiągnięcie korzystnego wyroku.