Stopy procentowe spadły już drugi miesiąc z rzędu. We wrześniu 2023 r. ogłoszono obniżkę stóp procentowych aż o 75 punktów bazowych, zaś w październiku obniżka stóp procentowych była nico łagodniejsza i wyniosła 25 punktów bazowych. Jak radzą sobie banki w nowej rzeczywistości?
Spadek stóp procentowych – sytuacja banków
Wrześniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca obniżki stóp aż o 75 punktów bazowych była zaskoczyła nie tylko kredytobiorców, ale również i dla sektora bankowego. Owszem spodziewano się spadku stóp procentowych, lecz przewidywano, że spadek ten będzie mniejszy. Październikowy spadek mieścił się w szacunkach ekonomistów, dlatego też nie stanowił on już zaskoczenia. Przewiduje się, że w listopadzie dojdzie do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych. Wskazać należy, że rynek, w tym sektor bankowy, nie był przygotowany na tak wysoki spadek stóp procentowych, jaki miał miejsce we wrześniu. Spowodowało to, że złoty gwałtownie osłabił się względem innych walut.
Gwałtowny spadek stóp procentowych negatywnie wpłynie na wyniki banków z odsetek. Banki już szacują straty w tym zakresie. Ponadto niższe stopy procentowe wiążą się ze spadkiem stawki WIBOR, którą oprocentowane są kredyty złotówkowe ze zmienną stopą procentową. Jakie wysokości będzie osiągał WIBOR? Banki z pewnością zachowają szczególną ostrożność i możliwe jest, że WIBOR nie będzie ulegał znacznym i gwałtownym wahaniom. Warto wspomnieć, że banki mierzą się obecnie również z zamieszkaniem wokół wskaźnika WIBOR. Do sądów trafia bowiem coraz więcej pozwów kredytobiorców w sprawach WIBOR.
Dlaczego stopy procentowe spadają?
Rada Polityki Pieniężnej argumentując swoje decyzje dotyczące obniżki stóp procentowych wskazała, że ma to związek z danymi odnoście inflacji. Jak wiadomo, podwyżka stóp procentowych to jedno z narzędzi do walki z wysoką inflacją. W ostatnich miesiącach dane dotyczące inflacji wskazywały, że inflacja wysoka zamieniła się w inflację umiarkowaną, gdzie ceny nie rosną już w tak szybkim tempie. Kolejne decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych będą zależeć między innymi od danych dotyczących inflacji.