WIRON to nowy pomysł rządu na walkę z problemem wysokich rat kredytowych w kredytach o zmiennej stopie procentowej. W zamyśle ustawodawcy, począwszy od stycznia 2023 r. rozpocząć miał się proces stopniowego zastępowania WIBOR wskaźnikiem WIRON. W założeniu proces ten zakończyć ma się w roku 2025, kiedy to na rynku nie będzie już żadnych umów kredytowych opartych o wskaźnik WIBOR.
WIRON – ile wynosi w sierpniu 2023 r.
Podobnie jak w przypadku wskaźnika WIBOR, dane o aktualnym WIRON można znaleźć w Internecie. Administratorem stawek WIRON jest GPW Benchmark S.A., który publikuje aktualne dane dotyczące wysokości tego wskaźnika na swojej stronie internetowej, mieszczącej się pod adresem https://gpwbenchmark.pl/. W sierpniu 2023 r. (stan na 18 sierpnia 2023 r.) aktualny wskaźnik wynosi dla WIRON 3M 6,09%, a dla WIRON 6M 6,00%.
Czy WIRON w istocie obniża raty kredytu?
Kredyty oparte o wskaźnik WIRON dopiero wchodzą na polski rynek. Pierwszym bankiem, który wprowadził taki produkt do swojej oferty jest ING S.A., a stało się to w lipcu 2023 r.
Pierwsze analizy wpływu WIRON na obniżenie raty kredytu nie nastrajają optymistycznie. WIRON nie jest znacznie niższy od WIBOR (przeciętnie o ok. 0,5%), a na dodatek przy kredytach WIRON marża kredytu jest nieco większa. W efekcie wysokość rat kredytów WIRON jest obecnie zbliżona do tych wyrażonych wskaźnikiem WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162