SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jaki jest aktualny WIRON w sierpniu 2023 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

WIRON to nowy pomysł rządu na walkę z problemem wysokich rat kredytowych w kredytach o zmiennej stopie procentowej. W zamyśle ustawodawcy, począwszy od stycznia 2023 r. rozpocząć miał się proces stopniowego zastępowania WIBOR wskaźnikiem WIRON. W założeniu proces ten zakończyć ma się w roku 2025, kiedy to na rynku nie będzie już żadnych umów kredytowych opartych o wskaźnik WIBOR.

WIRON – ile wynosi w sierpniu 2023 r.

Podobnie jak w przypadku wskaźnika WIBOR, dane o aktualnym WIRON można znaleźć w Internecie. Administratorem stawek WIRON jest GPW Benchmark S.A., który publikuje aktualne dane dotyczące wysokości tego wskaźnika na swojej stronie internetowej, mieszczącej się pod adresem https://gpwbenchmark.pl/. W sierpniu 2023 r. (stan na 18 sierpnia 2023 r.) aktualny wskaźnik wynosi dla WIRON 3M 6,09%, a dla WIRON 6M 6,00%.

Czy WIRON w istocie obniża raty kredytu?

Kredyty oparte o wskaźnik WIRON dopiero wchodzą na polski rynek. Pierwszym bankiem, który wprowadził taki produkt do swojej oferty jest ING S.A., a stało się to w lipcu 2023 r.

Pierwsze analizy wpływu WIRON na obniżenie raty kredytu nie nastrajają optymistycznie. WIRON nie jest znacznie niższy od WIBOR (przeciętnie o ok. 0,5%), a na dodatek przy kredytach WIRON marża kredytu jest nieco większa. W efekcie wysokość rat kredytów WIRON jest obecnie zbliżona do tych wyrażonych wskaźnikiem WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...