Sprawy przeciwko bankom w zdecydowanej większości toczą się najpierw przed sądem pierwszej instancji, a następnie przed sądem drugiej instancji. To czy sprawa będzie toczyła się przed dwoma instancjami zależy od tego czy strona wniesie apelację od wyroku. W przypadku niekorzystnego dla banku wyroku należy się spodziewać, że bank taką apelację złoży. Bankom opłaca się bowiem przedłużanie postępowania sądowego. Co oznacza jednak pojęcie apelacja w sprawie cywilnej? Apelacja to środek odwoławczy, którego celem jest ponowne rozpatrzenie sprawy, wskazanie i zniwelowanie nieprawidłowości we wcześniejszym postępowaniu. Apelacja to z reguł dość skomplikowane pismo sądowe, przy jej sporządzeniu przyda się więc wzór apelacji w sprawie cywilnej albo wsparcie profesjonalisty.
Czytaj również: Co to jest wyrok prawomocny?
Apelacja ile kosztuje?
Opłata sądowa od apelacji cywilnej uzależniona jest od konkretnej sprawy. W sprawach o prawa majątkowe, powyżej 20 000,00 zł, opłata wynosi najczęściej 5% wartości zaskarżenia. W niektórych sprawach opłata ma charakter stały np. konsumenci w sporach z bankami związanych z czynnościami bankowymi ponoszą opłatę w wysokości 1000,00 zł.
Co po wyroku sądu apelacyjnego?
Na wstępie warto dowiedzieć się do jakich sutków może doprowadzić apelacja cywilna? Sąd apelacyjny rozpoznając apelację od wyroku może:
- oddalić apelację – wtedy wyrok sądu I instancji pozostaje w mocy,
- uwzględnić apelację, zmienić zaskarżony wyrok i orzec co do istoty sprawy,
- uchylić zaskarżony wyrok, znieść postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazać sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, w razie stwierdzenia nieważności postępowania,
- uchylić wyrok oraz odrzucić lub umorzyć postępowanie, jeżeli pozew ulega odrzuceniu albo zachodzi podstawa do umorzenia postępowania,
- uchylić zaskarżony wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania tylko w razie nierozpoznania przez sąd pierwszej instancji istoty sprawy albo gdy wydanie wyroku wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości.
Jak sprawdzić wyrok sądu w Internecie?
Jak sprawdzić wyrok sądu apelacyjnego? Jeżeli wyrok sądu apelacyjnego wydany jest na rozprawie, o jego treści można dowiedzieć się:
- będąc obecnym na posiedzeniu, na którym ogłaszany jest wyrok,
- wykonując telefonu do sądu, który wydał wyrok i ustalenie jego treści. Często zdarza się jednak tak, że pracownicy biur obsługi interesantów nie chcą dokładnie podawać treści rozstrzygnięć,
- składając wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenia go stronie,
- zakładając konto na stronie portalu danej apelacji, gdzie strony postępowania dostają dostęp do swoich spraw i mogą sprawdzić rozstrzygnięcie.
Z kolei orzeczenia wydawane na posiedzeniu niejawnym zawsze są doręczane są stronom. W ten sposób dowiesz się o jego treści.
W przypadku trudności z uzyskaniem informacji, warto skorzystać z pomocy prawnej Kancelarii WIBOR, który pomoże w interpretacji wyroku i dalszych krokach prawnych.
Wyrok sądu apelacyjnego kiedy prawomocny?
Wyrok prawomocny to wyrok sądu, od którego nie przysługuje żaden zwyczajny środek odwoławczy. Ma to miejsce wówczas, gdy:
- stronom nie służy żaden ze środków zaskarżenia,
- strona postępowania wniosła środek zaskarżenia po upływie przepisanego terminu do jego wniesienia,
- środek odwoławczy nie osiąga skutku w postaci zmiany orzeczenia z powodu odrzucenia lub umorzenia postępowania.
Od wyroku prawomocnego przysługuje szczególny środek odwoławczy, czyli skarga kasacyjna. Wyrok sądu staje się prawomocny, jeśli nie zostanie zaskarżony, po upływie 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem uprawnionemu do wniesienia apelacji.
Czy wyrok sądu apelacyjnego jest ostateczny? Ostateczny wyrok to taki, od którego nie ma już żadnego środka odwoławczego, w szczególności nie przysługuje już uprawnienie do wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Wyrok ostateczny nie może być więc zmieniony nawet w drodze nadzwyczajnych środków zaskarżenia.
Ile się czeka na wyrok sądu apelacyjnego?
Oczekiwanie na wyrok sądu apelacyjnego wynosi od ok. 12 do 24 miesięcy. Długość rozpatrywania sprawy apelacyjnej zależy jednak od ilości spraw w danych sądzie. Kiedy akta dotrą do sądu apelacyjnego, do sprawy zostaje przydzielony sędzia i to od niego zależy dalszy bieg sprawy. Znaczenia ma to, czy sąd drugiej instancji wyznaczy w sprawie rozprawę czy też rozpozna sprawę na posiedzeniu niejawnym – bez udziału stron. Co istotne, w przypadku gdy w treści apelacji został zawarty wniosek o rozpoznanie sprawy na rozprawie sąd taką rozprawę musi wyznaczyć. Sąd apelacyjny nie przeprowadza co do zasady postępowania dowodowego, choć w wyjątkowych przypadkach, sąd może dopuścić dowód na wniosek lub z urzędu. W sprawach cywilnych zazwyczaj odbywa się jedna rozprawa apelacyjna, niekiedy odroczona. Rzadko w postępowaniu apelacyjnym mamy do czynienia z trzema rozprawami.
Sprawdź: Kalkulator korzyści WIBOR w celu uzyskania informacji o kwocie którą możesz odzyskać pozywając bank.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego – art. 363