Kredyt hipoteczny stanowi znaczne obciążenie domowego budżetu. Każdy kredytobiorca stara się możliwie w jak największym zakresie zoptymalizować koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W tym zakresie pomocna może okazać się tzw. ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego.
Sprawdź również: Pozew WIBOR
Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego – Na czym polega ulga odsetkowa?
Na czym dokładnie polega ulga odsetkowa? W uproszczeniu ulga odsetkowa polega na odliczeniu przez podatnika od dochodu (przychodu) zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek od kredytu na zasadzie tzw. praw nabytych.
Kiedy można odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego?
Nie każdy kredytobiorca ma prawo odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego. Możliwość skorzystania z ulgi jest zależna od spełnienia szeregu warunków.
Po pierwsze ulga odsetkowa ma zastosowanie do kredytów zaciągniętych między 2002 a 2006 r. Oznacza to, że umowy kredytu zawarte w innym czasie nie łapią się na możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej. Wyjątek stanowią kredyty zaciągnięta na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego w latach 2002-2006 na cele inwestycji mieszkaniowej.
Po drugie istotne znaczenie ma również cel kredytu. Żeby móc skorzystać z ulgi odsetkowej, umowa kredytu powinna zostać zawarta w związku z:
a) sfinansowaniem inwestycji związanej z celami mieszkaniowymi tj.:
· budową budynku mieszkalnego;
· zakupem nowego budynku lub lokalu mieszkalnego;
· nadbudową, rozbudową, przebudową budynku lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego;
· wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej;
· zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej,
· nabyciem prawa do nowo budowanego budynku, budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.
b) sfinansowaniem kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego;
c) każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) i b).
Ulga odsetkowa od kredytu hipotecznego– limity odliczenia
Przy uldze odsetkowej należy pamiętać o rocznych limitach odliczenia. Limity te obowiązują z uwzględnieniem daty ukończenia inwestycji mieszkaniowej i kształtują się następująco:
- lata 2002- 2007 – do 198 000,00 zł;
- 2008 r. – do 212 870,00 zł;
- 2009 r. – do 243 460,00 zł;
- 2010 r. – do 264 810,00 zł;
- lata 2011 – 2021 do 325 990,00 zł;
- 2022 r. – do 374 290,00 zł.
Czy odsetki od kredytu hipotecznego można odliczyć w PIT?
W ramach ulgi odsetkowej możemy (po spełnieniu ustawowych warunków) odliczyć w PIT odsetki od kredytu hipotecznego. W celu odliczenia odsetek od kredytu należy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularze PIT-D oraz PIT-2K, jako załączniki do deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. Co istotne deklaracje PIT-D i PIT-2K dołącza łącznie się podczas składania deklaracji podatkowej po raz pierwszy. W kolejnych latach nie ma już obowiązku ponownego dołączania formularza PIT-2K, w zupełności wystarczy złożenie deklaracji podatkowej wyłącznie z załącznikiem PIT-D.
Warto pamiętać, że prawo do skorzystania z ulgi powinno zostać w odpowiedni sposób wykazane. Jeżeli podatnik chce udowodnić, że ulga podatkowa mu przysługuje, powinien dysponować dowodem poniesienia wydatków z tytułu odsetek od kredytu za dany rok podatkowy. Podstawowym dowodem wykazującym, że podatnik może skorzystać z ulgi jest zaświadczenie o wysokości odsetek zapłaconych na rzecz banku (lub innego podmiotu), który udzielił kredytu.
Spłata kredytu hipotecznego a ulga podatkowa?
Jak spłata kredytu wpływa na ulgę odsetkową? Pamiętać należy, że ulga odsetkowa przysługuje od kredytów zaciągniętych w latach 2002 – 2006 i przysługuje do faktycznej spłaty kredytu, nie dłużej jednak niż do 31 stycznia 2027 r. Istotnym jest przy tym, że odliczeniu podlegają odsetki faktycznie spłacone, a nie przyszłe, czy niezapłacone. Jeżeli więc spłacimy kredyt przed terminem wynikającym z umowy, ulga odsetkowa nie będzie przysługiwała od odsetek umorzonych w związku z wcześniejszą spłatą kredytu.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162