SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy stopy procentowe spadną?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyty oparte o WIRON już niedługo

Od września 2022 r. stopy procentowe nie rosną, jednak nadal pozostają one na wysokim poziomie. Czy obecnie możemy liczyć na obniżkę stóp procentowych? Na to pytania odpowiedzi wyczekują z pewnością kredytobiorcy złotówkowi posiadający kredyty z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik WIBOR. Spadek stóp procentowych oznacza dla nich niższe raty kredytu.

Kiedy stopy procentowe spadną?

Decyzje dotyczące obniżenia lub podwyższenia stóp procentowych są podejmowane na podstawie analizy aktualnych warunków gospodarczych i perspektyw na przyszłość. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość stóp procentowych jest inflacja. Inflacja to problem, z którym od wielu miesięcy zmaga się nasza gospodarka. Chcąc zwalczyć inflację do końca 2022 r., stopy procentowe rosły praktycznie w każdym miesiącu. Jak jakim poziomie w ostatnich miesiącach pozostawała inflacja?

W lutym inflacja osiągnęła rekordowy poziom 18,4 procent. W czerwcu 2023 roku inflacja wyniosła 11,5 procent, a w maju – 13 procent. Wskazuje się, że inflacja dalej będzie spadać co może mieć wpływ na obniżkę stóp procentowych, w szczególności jeżeli inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu. Przewiduje się, że jest to możliwe nawet we wrześniu bieżącego roku. Zatem jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma, istnieje szansa na to, że po wakacjach spadną również stopy procentowe.

Czy spadnie wskaźnik WIBOR?

WIBOR to wskaźnik obecny przy kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźnik ten zmienia się w czasie, a jego wysokość zależy między innymi od stopy referencyjnej NBP. Jeżeli stopa ta jest podwyższana przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrasta również WIBOR. Wzrost WIBORu to wzrost także rat kredytów, dlatego też kredytobiorcy złotówkowi liczą na jak najszybszy spadek stóp procentowych.  

Niezależnie trzeba pamiętać, że tego rodzaju analizy mają charakter czysto poglądowy, a sytuacja w zakresie podwyższania stóp procentowych może zmienić się na skutek szeregu nieprzewidzianych zdarzeń o charakterze geopolitycznym.

Pozew WIBOR

Drastyczny wzrost rat kredytów złotówkowych, jaki miał miejsce w 2022 r., zaskoczył wielu kredytobiorców. Wielu z nich nie było świadomych, że ich rata kredytowa może tak bardzo poszybować w górę, bowiem nie zostali w sposób prawidłowy pouczeni o ryzyku związanym z podwyżkami stóp procentowych. Obecnie coraz więcej kredytobiorców decyduje się więc na pozwanie banku i wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z umowy. To bowiem WIBOR jest czynnikiem, którego wzrost powoduje wzrost raty kredytu. Argumentów związanych z wadliwością umów kredytów złotówkowych z WIBOR jest wiele. Jednym z nich jest dowolny sposób ustalania wysokości tego wskaźnika, który pozostaje poza kontrolą kredytobiorcy, a na którego wysokość wpływ może mieć sam bank.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp...

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę
Kredytobiorcy, którzy liczyli na odciążenie domowego budżetu i zawieszenie płatności rat mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach...

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...