SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR 2024 – prognozy

Data ostatniej aktualizacji:

banki po obniżce stóp %

Stawka WIBOR wciąż ma decydujące znaczenie dla wysokości oprocentowania znakomitej części kredytów. Począwszy od jesieni 2021 r., przez okres niemal 2 lat WIBOR najpierw konsekwentnie rósł, a następnie utrzymywał się na wysokim poziomie.

Okoliczności te były bardzo problematyczne dla kredytobiorców kredytów złotówkowych o zmiennej stopie procentowej. Rosnący WIBOR oznaczała większe oprocentowanie takich kredytów, a tym samym konieczność spłaty raty w wyższej wysokości. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych z jesieni 2023 r. wpłynęła na spadek WIBOR i korektę rat kredytów. Obecnie WIBOR utrzymuje się na poziomie nieco poniżej 6%. Jak kształtować będzie się WIBOR w nadchodzącym 2024 r.?

Czy WIBOR spadnie w 2024 r.?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wszelkie prognozy wysokości WIBOR w przyszłości mają charakter poglądowy. Stawka WIBOR zależy od wielu czynników zewnętrznych, w tym w szczególności wysokości stóp procentowych i sytuacji gospodarczej w kraju.

Ekonomiści prognozują, że w 2024 r. nie powinniśmy spodziewać się podwyżek stóp procentowych, a możliwe są nawet pewne korekty zmierzające do ich obniżenia. Gdyby przewidywania te potwierdziły się w istocie, to moglibyśmy liczyć na spadek wskaźnika WIBOR. Nie należy spodziewać się jednak, że osiągnie on rekordowo niski poziom z 2020 r. Dużo bardziej prawdopodobnym jest, że WIBOR w 2024 r. oscylować będzie przeciętnie w granicach ok. 5%.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Nowy program mieszkaniowy jest następcą programu Bezpieczny kredyt 2%....

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych
W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Postanowiono, że stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym...