Prognozy analityków na październik 2024 roku sprawdziły się. Po raz kolejny Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wysokość stóp procentowych bez zmian. Analitycy prognozują, że do końca 2024 roku stopy procentowe pozostaną bez zmian. Pierwszych obniżek należy się spodziewać w drugim kwartale 2025 roku.
Stopy procentowe
Zmiany stóp procentowych to jeden z głównych mechanizmów kontrolowania inflacji i stabilizowania gospodarki. W Polsce decyzje o stopach procentowych podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego, składający się z 10 członków.
Stopy procentowe wpływają na oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych. Oprocentowanie kredytu o zmiennej stopie procentowej jest niższe, niż w ofercie na kredyt ze stałym oprocentowaniem, którą w tej samej dacie złoży nam bank. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, zwłaszcza zaciągnięty na wiele lat, nie jest jednak do końca przewidywalny. W momencie podpisania umowy takiego kredytu nie da się przewidzieć, jaka będzie wysokość miesięcznej raty kredytu w perspektywie kilku miesięcy, czy kilku lat. W zależności od czynników zewnętrznych rata ta może spadać i rosnąć, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na to, ile pieniędzy ostatecznie kredytobiorca będzie musiał zwrócić bankowi. Ta nieprzewidywalność stanowi z pewnością istotną wadę kredytu, dla wielu kredytobiorców.
Październikowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
W dniach 1-2 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
• stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 5-6 listopada.
Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z kalkulatora WIBOR, możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.