W dniach 19-20 września 2023 r. odbyło się spotkanie w ramach tzw. Forum Liderów Banków Spółdzielczych (FLBS). W toku prowadzonej debaty jednym z istotniejszych tematów była zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON.
Zgodnie z zapowiedziami prelegentów do końca bieżącego roku każdy bank powinien wprowadzić do swojej oferty przynajmniej jeden produkt oparty o nowy wskaźnik WIRON. Podczas debaty zwracano uwagę na stopień złożoności całego procesu – wartość wszystkich produktów opartych o WIBOR to obecnie około 9 bln złotych. Tym samym dokonanie konwersji „portfeli bankowych” z WIBOR na WIRON jest niezwykle skomplikowane i wymaga bardzo dokładnego podejścia. Warto odnotować również interesującą zapowiedź, wypuszczenia w 2023 r. przez Ministerstwo Finansów pierwszych obligacji oprocentowanych o wskaźnik WIRON.
Oblicz korzyści jakie możesz zyskać pozywając bank – Kalkulator korzyści WIBOR
WIRON ile wynosi w październiku 2023 r.?
Dane dotyczące aktualnych wysokości WIRON oraz jego wartości archiwalnej sprawdzić można na stronie internetowej administratora WIRON tj. GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/). Z informacji opublikowanych przez GPW Benchmark S.A. wynika, że w październiku 2023 r. wartość WIRON 3M wynosi około 5,67 %, a wartość wskaźnika WIRON 6M jest nieco wyższa– ok. 5,88%.
Czy WIBOR będzie miał wpływ na oprocentowanie kredytów w 2024 r.?
To, czy WIBOR będzie miał wpływ na oprocentowanie kredytów w 2024 r. zależy od daty zawarcia umowy. Umowy zawarte przed wprowadzeniem wskaźnika WIRON, do 2025 r., nim nastąpi całkowita konwersja na WIRON, oprocentowane będą zgodnie z WIBOR. Należy spodziewać się jednak, że w 2024 r. coraz więcej nowych umów kredytowych opartych będzie o oprocentowanie WIRON, a znaczenie WIBOR dla oprocentowania kredytów złotówkowych będzie systematycznie spadać.
Sprawdź: WIBOR prognozy 2024
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162