SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy inflacja wpłynie na wysokość rat kredytów WIBOR 2024?

Data ostatniej aktualizacji:

Wysokość kredytu WIBOR a inflacja

Kredytobiorcy WIBOR na własnym przykładzie przekonali się, że inflacja, choć pośrednio to jednak zauważalnie, wpływa na wysokość rat kredytów WIBOR. Pandemia COVID-19 oraz wojna Ukrainy z Rosją napędziły inflację w Polsce do wyników niespotykanych od wielu lat. Na skutek rosnącej inflacji NBP oraz RPP zmuszone były, począwszy od jesieni 2021 r. do cyklicznego podnoszenia stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe w wymierny sposób doprowadziły natomiast do podwyższenia WIBOR, a w efekcie rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Wielu kredytobiorców złotówkowych z niepokojem patrzy na obecny rok 2024. Kredytobiorcy zastanawiają się, czy inflacja wpłynie na wysokość rat kredytów WIBOR 2024? Ciężko o jednoznaczne prognozy, opierając się na przewidywaniach ekonomistów można jednak założyć, że rok 2024 nie będzie tak trudnym rokiem dla kredytobiorców kredytów WIBOR jak ostatnie dwa lata. Przede wszystkim od pewnego już czasu odnotowujemy istotny spadek inflacji, obecnie wynosi ona nieco ponad 6%. W związku z powyższym mało prawdopodobnym wydaje się podnoszenie stóp procentowych w 2024 r. To natomiast powinno przyczynić się do braku podnoszenia się wartości wskaźnika WIBOR, a w efekcie rat kredytu w 2024 r., w każdym razie ewentualne podwyżki nie powinny być znaczne.

Skorzystaj z naszej usługi: Unieważnienie umowy WIBOR i odzyskaj swoje pieniądze. Nasza kancelaria WIBOR ma za sobą tysiące wygranych spraw.

WIBOR, czy WIRON – które raty będą niższe w 2024 r.?

Rok 2024 powinien stać pod znakiem coraz większej ilości produktów kredytowych opartych o wskaźnik WIRON. Pierwsze z nich pojawiły się już w lipcu 2023 r. Kredytobiorcy mogą więc zadać zasadne pytanie, co bardziej opłaci się w 2024 r.?

Nie da się przesądzić tej sprawy z całą stanowczością. Pewnym jest, że obecnie WIRON z reguły jest nieco niższy od WIBOR, co powinno wpłynąć na wysokość rat. WIBOR ma również być stopniowo wygaszany, w efekcie docelowo wszystkie kredyty WIBOR z czasem powinny przekształcić się w produkty WIRON. Warto jednak odnotować, że banki często stosują nieco wyższą marżę przy kredytach WIRON, tak więc różnica w wysokość rat obydwu kredytów w 2024 r. niekoniecznie musi być duża.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...