Kredytobiorcy WIBOR na własnym przykładzie przekonali się, że inflacja, choć pośrednio to jednak zauważalnie, wpływa na wysokość rat kredytów WIBOR. Pandemia COVID-19 oraz wojna Ukrainy z Rosją napędziły inflację w Polsce do wyników niespotykanych od wielu lat. Na skutek rosnącej inflacji NBP oraz RPP zmuszone były, począwszy od jesieni 2021 r. do cyklicznego podnoszenia stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe w wymierny sposób doprowadziły natomiast do podwyższenia WIBOR, a w efekcie rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu.
Wielu kredytobiorców złotówkowych z niepokojem patrzy na obecny rok 2024. Kredytobiorcy zastanawiają się, czy inflacja wpłynie na wysokość rat kredytów WIBOR 2024? Ciężko o jednoznaczne prognozy, opierając się na przewidywaniach ekonomistów można jednak założyć, że rok 2024 nie będzie tak trudnym rokiem dla kredytobiorców kredytów WIBOR jak ostatnie dwa lata. Przede wszystkim od pewnego już czasu odnotowujemy istotny spadek inflacji, obecnie wynosi ona nieco ponad 6%. W związku z powyższym mało prawdopodobnym wydaje się podnoszenie stóp procentowych w 2024 r. To natomiast powinno przyczynić się do braku podnoszenia się wartości wskaźnika WIBOR, a w efekcie rat kredytu w 2024 r., w każdym razie ewentualne podwyżki nie powinny być znaczne.
Skorzystaj z naszej usługi: Unieważnienie umowy WIBOR i odzyskaj swoje pieniądze. Nasza kancelaria WIBOR ma za sobą tysiące wygranych spraw.
WIBOR, czy WIRON – które raty będą niższe w 2024 r.?
Rok 2024 powinien stać pod znakiem coraz większej ilości produktów kredytowych opartych o wskaźnik WIRON. Pierwsze z nich pojawiły się już w lipcu 2023 r. Kredytobiorcy mogą więc zadać zasadne pytanie, co bardziej opłaci się w 2024 r.?
Nie da się przesądzić tej sprawy z całą stanowczością. Pewnym jest, że obecnie WIRON z reguły jest nieco niższy od WIBOR, co powinno wpłynąć na wysokość rat. WIBOR ma również być stopniowo wygaszany, w efekcie docelowo wszystkie kredyty WIBOR z czasem powinny przekształcić się w produkty WIRON. Warto jednak odnotować, że banki często stosują nieco wyższą marżę przy kredytach WIRON, tak więc różnica w wysokość rat obydwu kredytów w 2024 r. niekoniecznie musi być duża.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162