WIBOR znajduje się w wielu umowach kredytowych, pożyczkowych, ale także może być obecny przy wycenie instrumentów pochodnych, takich jak opcje czy kontrakty terminowe. Jak WIBOR wpływa na gospodarkę? Jak zmiany WIBOR wpływają na rynki finansowe?
Jak zmiany WIBOR wpływają na koszty kredytów i pożyczek?
WIBOR wpływa na koszt kredytu, ponieważ jest on składową oprocentowania. A zatem jeżeli WIBOR rośnie, rośnie także oprocentowanie kredytu, a w konsekwencji miesięczna rata kredytu. Odwrotna sytuacja zachodzi w przypadku spadku wysokości WIBOR. Zawierając więc umowę kredytu ze zmiennym oprocentowaniem warto być świadomym jak WIBOR może wpłynąć na koszt naszego kredytu. Banki nie zawsze prawidłowo informowały kredytobiorców o konsekwencjach zawarcia umowy ze wskaźnikiem WIBOR, co obecnie ma swój wydźwięk w postępowaniach sądowych kredytobiorców przeciwko bankom.
Jakie są negatywne skutki wysokiego WIBOR dla gospodarki?
Ekonomiczne znaczenie WIBOR oraz znaczenie WIBOR dla gospodarki to również ważne aspekty. Jednym z negatywnych skutków wysokiego poziomu wskaźnika WIBOR są przeszkody, z jakimi wówczas muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Wysoki WIBOR to bowiem wyższe koszty finansowania. Nie każda firma jest w stanie przy wysokim wskaźniku WIBOR czynić inwestycje, co może ograniczać ich rozwój.
Co więcej, zmienność WIBOR nie zachęca do inwestowania, a wręcz może odpychać. Zmiany WIBOR mogą mieć wpływ na zachowania inwestorów, jak też na dynamikę rynku finansowego. Inwestorzy widząc dużą zmienność WIBOR mogą bać się niepewności inwestycji i szukać zamiennych rozwiązań inwestowania, które z mniejszym ryzykiem przyniosą większy zysk. Jak więc widać zmienność WIBOR a stabilność gospodarcza to tematy powiązane.
Czy zmienność WIBOR może wpłynąć na inflację?
Można powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. A zatem to inflacja i wysokość stóp procentowych wpływa na zmienność WIBOR. Rada Polityki Pieniężnej na podstawie m.in. danych dotyczących inflacji ustala czy stopy procentowe zostaną obniżone, podważone czy też pozostaną na niezmiennym poziomie. Ma to przełożenie na wysokość wskaźnika WIBOR i jego zmienność. W uproszczeniu działa to tak, że jeżeli stopy procentowe spadają to spada także wysokość wskaźnika WIBOR, zaś gdy rosną należy spodziewać się także wzrostu WIBOR. Wpływ stóp procentowych na WIBOR jest więc widoczny.
Jak polska gospodarka reaguje na zmiany WIBOR?
WIBOR ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej, ale także przekłada się na różne aspekty funkcjonowania gospodarki. Analiza wpływu WIBOR na polską gospodarkę powinna uwzględniać zarówno sytuację kredytobiorców – konsumentów, jak i przedsiębiorców oraz duże spółki. WIBOR ma bowiem znaczenie nie tylko dla konsumentów, którzy zaciągnęli umowy kredytu czy pożyczki właśnie z tym wskaźnikiem, ale także dla inwestorów. Duże wahania WIBOR powodują, że pewne inwestycje mogą okazać się nierentowne. Dlatego też inwestorzy stale powinni monitorować sytuację na rynku i odpowiednio reagować na pojawiające się zmiany. Dla kredytobiorców zmiany WIBOR mogą zaś wiązać się z pogorszeniem ich sytuacji majątkowej. Co też miało miejsce w ostatnich latach, kiedy to WIBOR z wartości poniżej 1% (w 2020 r.) podskoczył do ok. 6%.
Umowy kredytowe z WIBOR mogą zawierać postanowienia niedozwolone, co ma związek z tym jak banki ustalają WIBOR oraz jak przy zawarciu umowy pouczały o możliwych ryzykach. Nasza kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dodatkowo korzystając z naszego kalkulatora WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162