SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wakacje kredytowe 2024 kalkulator

Data ostatniej aktualizacji:

Wakacje kredytowe 2024

Wakacje kredytowe cieszą się tak jak w poprzedni roku, tak i w 2024 r. dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców. Aby z nich skorzystać trzeba spełnić pewne warunki, które nieco różnią się od wymagań z lat poprzednich. .

Zobacz również: Usunięcie WIBOR z umowy kredytu

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to przerwa w spłacie kredytu. Wiążą się one z tym, że na kilka miesięcy raty zostaną wstrzymane. Przy czym zawieszenie płatności może dotyczyć spłaty całej raty, części kapitałowej kredytu lub części odsetkowej. Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego skutkuje tym, że okres finansowania zostaje wydłużony o liczbę miesięcy, w których zrezygnowaliśmy ze spłaty zobowiązania. 

Ustawowe wakacje to forma pomocy dla kredytobiorców. Wprowadzone zostały w lipcu 2022 roku celem pomocy kredytobiorcom, którzy mieli problemy ze spłatą kredytu z powodu wzrostu stóp procentowych.

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 r.?

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego można uzyskać:

  • od dnia 1 czerwca 2024 r. do dnia 31 sierpnia 2024 r. – w wymiarze 2 miesięcy.
  • od dnia 1 września 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. – w wymiarze 2 miesięcy. 

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024?

W 2024 r. przewidziano, że aby skorzystać z wakacji kredytowych należy spełnić odpowiednie warunki. Kluczowe znaczenie ma tutaj wskaźnik RdD, który oznacza stosunek raty do dochodu. Wcześniej, aby skorzystać z wakacji kredytowych nie trzeba było spełniać kryterium dochodowego, w 2024 r. to się zmieniło.

Jeżeli rata kredytu w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, przekracza 30 procent dochodu gospodarstwa domowego, to można będzie skorzystać z zawieszenia płatności rat. Istotne są zatem dochody wszystkich domowników.

Jakie są warunki wakacji kredytowych w 2024 roku?

  • kredyt musi być udzielony w złotówkach;
  • wartość udzielonego kredytu nie może przekraczała 1,2 mln zł;
  • umowa kredytu zawarta musi być w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • kredyt musi być zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r.;
  • rata kredytu musi przekroczyć 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, chyba że kredytobiorcy w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – wówczas dochód nie będzie istotny.
Sygnalista – kim jest

Jak obliczyć wskaźnik raty do dochodu (RdD)?

Obliczenie wskaźnika raty do dochodu nie jest trudne. W pierwszym kroku należy zsumować dochód gospodarstwa domowego w każdym z 3 ostatnich miesięcy. A zatem wszystkie dochody osób, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe (bez znaczenia pozostaje stan cywilny). Brane pod uwagę jest nie tylko wynagrodzenie, ale także otrzymywane zasiłki. Następnie ratę kredytu w danym miesiącu należy podzielić przez dochód z danego miesiąca. W ten sposób należy dokonać obliczeń z 3 ostatnie miesiące i obliczyć średnią arytmetyczną z trzech uzyskanych wyników. Jeżeli ostateczny wynik będzie wyższy niż 30% można będzie skorzystać z wakacji kredytowych 2024.

Wakacje kredytowe a koszty banków

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych wiążą się dla banków z dużymi kosztami. Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego, w 2022 r. łączny koszt związany z wakacjami kredytowymi dla banków wyniósł aż 13,41 mld zł. Wakacje kredytowe w 2024 r. obowiązują na zmienionych warunkach. W 2024 r. nie są one dostępne dla wszystkich kredytobiorców, a tylko dla tych, których sytuacja finansowa jest najgorsza.

Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo bezpłatny kalkulator WIBOR, wskaże Ci ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...