Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w grudniu będzie utrzymana na poziomie 5,75 proc. Była to decyzja zgodna z przewidywaniami ekonomistów, jednak po cichu w szczególności kredytobiorcy liczyli na spadek stóp procentowych.
Jak kształtują się stopy procentowe?
Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. Wówczas stopy spadły o 0,25 pkt. proc. A zatem grudzień to już 15 miesiąc z rzędu z niezmienioną wysokością stóp procentowych na poziomie 5,75%.
Kiedy należy spodziewać się spadku stóp procentowych?
Na obniżkę stóp procentowych można liczyć nie wcześniej niż wiosną. Wskazuje się, że będzie ona możliwa dopiero w maju. Czy tak rzeczywiście będzie? Zobaczymy, zależy to od wielu czynników, m.in. danych dotyczących inflacji. Inflacja dalej pozostaje na wysokim poziomie – niemal dwukrotnie powyżej celu inflacyjnego NBP (który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół).
Umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz co możesz zyskać.