Śmierć współkredytobiorcy ma istotne konsekwencje prawne. Śmierć współkredytobiorcy nie uniemożliwia jednak całkowicie wystąpienia z pozewem WIBOR przeciwko bankowi.
Co dzieje się z umową po śmierci jednego z kredytobiorców?
Umowa kredytu nie wygada wskutek śmierci kredytobiorcy. Kredyt dalej trzeba spłacać a zobowiązani są do tego pozostali współkredytobiorcy oraz spadkobiorcy zmarłego. Spadkobiorcy po przedstawieniu w banku aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia sadku mogą uzyskiwać z banku niezbędne informacje oraz dokumenty.
Pozew WIBOR a śmierć kredytobiorcy
Jeżeli kredytobiorcami jest dwie lub więcej osób, dobrze, aby wspólnie złożyli oni pozew. Jeżeli któryś z kredytobiorców zmarł, to wówczas pozew powinni złożyć żyjący kredytobiorcy razem ze spadkobiorcami zmarłego. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i rodzi najmniejsze ryzyko. Jednak nie jest wykluczone, aby pozew WIBOR został złożony przez jednego kredytobiorcę. Wówczas należy dokonać analizy nie tylko samej umowy, jak też tego kto, w jakim okresie dokonywał spłaty kredytu. Szczególną uwagę wówczas należy poświęcić samemu sformułowaniu roszczenia. Z pewnością wymaga to doświadczenia i wiedzy prawnej. Kancelaria WIBOR specjalizuje się w prawie bankowym. Dzięki ścisłej specjalizacji pozostajemy na bieżąco z orzecznictwem i śledzimy wszelkie zmiany prawne. Specjalizacja pozwala nam w 100% skupić się na jednej działce i działać w niej maksymalnie efektywnie.
Śmierć współkredytobiorcy po pozwaniu banku
W przypadku gdy złożyliśmy już w sądzie pozew WIBOR i jeden z kredytobiorców zmarł, sąd zawiesi postępowanie z urzędu. Zawieszając postępowanie, sąd wyda stosowne postanowienie. Aby sąd ponownie podjął postępowanie, zgłosić muszą się spadkobiorcy kredytobiorcy. Co ważne, muszą oni posiadać stosowne dokumenty, które będą wskazywały, że to właśnie oni dziedziczą po zmarłym. Będzie to poświadczenie dziedziczenia w formie aktu notarialnego lub też postanowienie sądowe o stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym. Po wstąpieniu do sprawy spadkobiorców będzie ona dalej procedowana. Wówczas postępowanie będzie prowadzone dalej, ze spadkobiorcami jako stroną tego postępowania.
Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej
Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.