SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Data ostatniej aktualizacji:

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn. akt I C 217/24). Sąd ten usunął z umowy wskaźnik WIBOR i marżę banku, co oznacza, że kredytobiorca spłaci jedynie kapitał kredytu. To świetna wiadomość dla kredytobiorców złotówkowych!

Dlaczego Sąd Okręgowy usunął WIBOR z umowy kredytu?

Sąd uznał, że bank naruszył obowiązek informacyjny wobec konsumenta, nie pouczając go właściwie o ryzykach związanych z kredytem i sposobie ustalania wskaźnika WIBOR. Bank nie wytłumaczył kredytobiorcy, w jaki sposób WIBOR ma być ustalany, a zapisy umowy w tym zakresie pozostają niejasne. Sąd dodatkowo wskazał, że WIBOR nie jest wskaźnikiem urzędowym. Niepełne informacje uniemożliwiły kredytobiorcy podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu. Sąd stwierdził, że zapisy dotyczące wskaźnika WIBOR są postanowieniami niedozwolonymi (abuzywnymi). Po wykreśleniu stawki WIBOR z umowy kredytobiorca spłaci jedynie kapitał kredytu z prowizją, zaś nie będzie płacił odsetek.

Jaki wpływ na wyrok WIBOR na kredyty złotówkowe?

Chociaż wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach nie jest prawomocny i bank prawdopodobnie wniesie od niego apelację, to orzeczenie to rzuca nowe światło na sprawy WIBOR. Wydane orzeczenie może spowodować wzrost liczby pozwów WIBOR kierowanych do sądów. Co więcej, zapadły wyrok to znak, że wcale nie jest konieczne oczekiwanie na stanowisko TSUE w sprawie kredytu WIBOR, a sądy mogą dalej procedować sprawy kredytów złotówkowych. Wydany wyrok sądu może wpłynąć na inne postępowania dotyczące umów kredytowych.

W sprawach związanych z umowami kredytowymi możesz zwrócić się o pomoc doświadczonej kancelarii WIBOR. Warto wysłać swoją umowę kredytu złotówkowego WIBOR do bezpłatnej analizy i przekonać się czy zawiera na postanowienia niedozwolone. Wstępne oszacowanie wysokości możliwego do uzyskania roszczenia możliwe jest przy pomocy skorzystania z prostego w obsłudze i darmowego kalkulatora WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...