4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn. akt I C 217/24). Sąd ten usunął z umowy wskaźnik WIBOR i marżę banku, co oznacza, że kredytobiorca spłaci jedynie kapitał kredytu. To świetna wiadomość dla kredytobiorców złotówkowych!
Dlaczego Sąd Okręgowy usunął WIBOR z umowy kredytu?
Sąd uznał, że bank naruszył obowiązek informacyjny wobec konsumenta, nie pouczając go właściwie o ryzykach związanych z kredytem i sposobie ustalania wskaźnika WIBOR. Bank nie wytłumaczył kredytobiorcy, w jaki sposób WIBOR ma być ustalany, a zapisy umowy w tym zakresie pozostają niejasne. Sąd dodatkowo wskazał, że WIBOR nie jest wskaźnikiem urzędowym. Niepełne informacje uniemożliwiły kredytobiorcy podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu. Sąd stwierdził, że zapisy dotyczące wskaźnika WIBOR są postanowieniami niedozwolonymi (abuzywnymi). Po wykreśleniu stawki WIBOR z umowy kredytobiorca spłaci jedynie kapitał kredytu z prowizją, zaś nie będzie płacił odsetek.
Jaki wpływ na wyrok WIBOR na kredyty złotówkowe?
Chociaż wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach nie jest prawomocny i bank prawdopodobnie wniesie od niego apelację, to orzeczenie to rzuca nowe światło na sprawy WIBOR. Wydane orzeczenie może spowodować wzrost liczby pozwów WIBOR kierowanych do sądów. Co więcej, zapadły wyrok to znak, że wcale nie jest konieczne oczekiwanie na stanowisko TSUE w sprawie kredytu WIBOR, a sądy mogą dalej procedować sprawy kredytów złotówkowych. Wydany wyrok sądu może wpłynąć na inne postępowania dotyczące umów kredytowych.
W sprawach związanych z umowami kredytowymi możesz zwrócić się o pomoc doświadczonej kancelarii WIBOR. Warto wysłać swoją umowę kredytu złotówkowego WIBOR do bezpłatnej analizy i przekonać się czy zawiera na postanowienia niedozwolone. Wstępne oszacowanie wysokości możliwego do uzyskania roszczenia możliwe jest przy pomocy skorzystania z prostego w obsłudze i darmowego kalkulatora WIBOR.