Spory prawne związane z kredytami CHF stanowią obecnie w sądach znaczny procent wszystkich spraw. Wspólne kredyty frankowe po rozwodzie nie wygasają. Podział kredytu frankowego między małżonków nie uniemożliwia podjęcia działań prawnych i odzyskania nadpłaconych pieniędzy od banku. Co dzieje się z kredytem frankowym po rozwodzie? Przeczytaj więcej na temat – podział majątku a kredyt hipoteczny CHF.
Jak wygląda podział kredytu frankowego po rozwodzie?
Podział kredytu frankowego po rozwodzie jest złożonym procesem, który wymaga zarówno współpracy z bankiem, jak i ustaleń między byłymi małżonkami. Warto dążyć do rozwiązania, które zminimalizuje ryzyko konfliktów i dodatkowych kosztów. Podstawowa kwestia to odpowiedzialność za kredyt frankowy po rozwodzie. Jeśli kredyt frankowy został zaciągnięty przez oboje małżonków, pozostają oni współkredytobiorcami i solidarnie odpowiadają za jego spłatę wobec banku, niezależnie od rozwodu czy też umowy o podział majątku.
Czy jeden z małżonków może przejąć kredyt CHF?
Jest możliwość przejęcia kredytu przez jednego z małżonków, jednak zgodę na to musi wyrazić bank. Kredyty CHF po rozwodzie można uregulować. W praktyce możemy wyróżnić cztery sytuacje, które najczęściej mają miejsce po rozwodzie.
- Zgoda banku na odstąpienie od kredytu jednego z małżonków – aby bank taką zgodę wyraził drugi małżonek musi posiadać zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Jeżeli bank uzna, że jego zdolność kredytowa jest za niska, nie wyrazi zgody na odstąpienia małżonka od kredytu, bowiem zwiększyłby swoje ryzyko związane z brakiem spłat.
- Zastąpienie małżonka innym kredytobiorcą – jeżeli bank uzna, że jeden z małżonków ma za niską zdolność kredytową na przejście samodzielnie kredytu, możliwe jest zwolnienia z długu drugiego małżonka, jeżeli do kredytu przystąpi inna osoba trzecia, która będzie z drugim małżonkiem ponosić solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie.
- Płatność rat przez jednego małżonka bez zwolnienia go z długu przez banku – czasami małżonkowie umawiają się między sobą, kto po rozwodzie będzie dokonywał spłaty zobowiązania. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne i wymaga zaufania, bowiem bank nie jest takimi ustaleniami związany i w razie braku spłaty może jej dochodzić od obojga małżonków.
- Sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu – małżonkowie niekiedy decydują się na sprzedaż nieruchomości i z uzyskanej ceny dokonują oni spłaty kredytu. Nadwyżkę zaś dzielą pomiędzy siebie.
Rozwód a spłata kredytu walutowego to często występująca sytuacja. Warto podkreślić, że nawet jeżeli spłacimy kredyt frankowy to w przyszłości jest możliwe dochodzenie od banku nadpłaconych pieniędzy.
Jak rozwód wpływa na kredyt frankowy?
Sam rozwód nie ma wpływu na kredyt frankowy. Umowa kredytu trwa nadal mimo rozwodu i oboje małżonkowie, tak jak wcześniej, są zobowiązani do regulowania rat kredytowych w terminie. Bank nie interesuje się również podziałem majątku między małżonkami i nadal może żądać spłaty od każdego z nich.
Czy bank wymaga zgody obu stron na zmianę warunków kredytu?
Tak, bank wymaga zgody obu stron na zmianę warunków kredytu. Wynika to z zasady, że oboje kredytobiorcy solidarnie odpowiadają za spłatę kredytu, a wszelkie zmiany mogą wpłynąć na ich zobowiązania. Jeżeli jeden z kredytobiorców chce odstąpić do długu, to musi zgodzić się na to zarówno drugi kredytobiorca, jak również bank.
Rozwód a kredyt frankowy oraz kredyt hipoteczny we frankach a podział majątku, to nie prosta sprawa, w szczególności jeżeli między małżonkami istnieje konflikt. Jeżeli chcemy zakwestionować ważność umowy kredytu, możemy zrobić to razem z małżonkiem lub też samodzielnie. Doświadczona kancelaria prawna, w sposób kompleksowy pomoże w sporze z bankiem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile możesz zyskać skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowicza.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162