SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przeniesienie kredytu hipotecznego kalkulator

Data ostatniej aktualizacji:

Przeniesienie kredytu hipotecznego kalkulator

Jednym ze sposobów, aby kredyt był mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego jest przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, który posiada korzystniejsze warunki. Co zrobić jeżeli warunki obecnego kredytu nie są korzystne? Ile można zyskać na przeniesieniu kredytu hipotecznego do innego banku?

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu to przeniesienie posiadanego zobowiązania do innego banku, który proponuje korzystniejsze warunki. Nowy kredytodawca spłaci całość kredytu zaciągniętego w pierwszym banku, a kredytobiorca będzie zobowiązany do regularnej spłaty rat kredytu w nowym banku, ale na lepszych warunkach. Chcąc dowiedzieć się czy możliwa jest zmiana kredytu na lepszy i tańszy możesz skorzystać z kalkulatorów oferowanych na różnych stronach internetowych.

Kiedy opłaca się refinansować kredyt?

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest korzystnym rozwiązaniem dla osób które zaciągnęły kredyt na niekorzystnych warunkach, a obecnie mają możliwość skorzystać z tańszego rozwiązania, w szczególności jeżeli inny bank oferuje lepsze warunki spłaty.

Kredyty hipoteczne z reguły zaciągane są na okres kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Wiele z kredytów hipotecznych zaciąganych jest na długi okres – kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Przez ten czas oferty banków co do warunków kredytowania mogą się znacząco zmieniać.

Możliwe jest także refinansowanie kredytu hipotecznego w banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie kredytowe. Kredytodawcy zależy na utrzymaniu klienta, dlatego może zaoferować udzielenie nowego kredytu, na lepszych warunkach, z uwzględnieniem spłaty poprzedniego kredytu. Szukając więc korzystnej oferty refinansowania, w pierwszej kolejności warto zwrócić się do banku, w którym posiadamy kredyt. Pozostawiając kredyt w tym samym banku jest szansa uzyskać korzystne warunki, w tym np. zmniejszenie oprocentowania.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – formalności

Przeniesienie kredytu hipotecznego związane jest z pewnymi formalnościami. Mianowicie, podobnie jak przed podpisaniem wcześniejszej umowy kredytu, bank będzie musiał zbadać zdolność kredytową kredytobiorcy. W tym celu konieczne będzie przekazanie informacji dotyczących dochodu, wydatków, zobowiązań czy liczby osób w gospodarstwie. Dodatkowo kredytobiorca będzie musiał uzyskać zaświadczenie o posiadanym kredycie.

Kredyt można refinansować kilka albo nawet kilkanaście razy. Nie ma bowiem ograniczeń w zakresie tego, ile razy można refinansować swój kredyt w trakcie okresu kredytowania. Z uwagi jednak na okoliczność, że proces ten wymaga dopełnienia różnych formalności stąd też zazwyczaj kredytobiorcy nie decydują się na zbyt częste refinansowanie kredytu.

Obniżenie raty kredytu hipotecznego – pozew WIBOR

Innym sposobem na obniżenie raty kredytu hipotecznego niż jego przeniesienie jest podważenie w sądzie ważności postanowień umowy kredytu dotyczących oprocentowania opartego na wskaźniku WIBOR. W tym celu warto skorzystać z usług Kancelarii LEXWIBOR, której prawnicy w pierwszej kolejności przeanalizują umowę kredytu oraz określą szanse na wygranie sprawy z bankiem. Kancelaria w imieniu swoich klientów podejmuje próbę polubownego rozwiązania sporu z bankiem, pozyskuje wymaganą przez sąd dokumentacji dotyczącą zobowiązania, składa pozew WIBOR do sądu oraz prowadzi postępowanie sądowe, reprezentując mocodawcę również na rozprawach.  

autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...