SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przełom dla kredytobiorców możliwy już za pół roku

Data ostatniej aktualizacji:

Przełom dla kredytobiorców możliwy już za pół roku

Mija równy rok od ostatniej obniżki stóp procentowych. Od tamtej pory stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie, a kredytobiorcy czekają na to, aż Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne cięcia. Jakie są aktualne prognozy?

Prognozy obniżki stóp procentowych 2025

Większość ekspertów stoi na stanowisku, że obniżka stóp procentowych będzie miała miejsce w przyszłym roku, najprawdopodobniej pod koniec II kwartału lub nawet już w III kwartale.

Nieliczna grupa ekspertów przewiduje, że obniżka stóp procentowych może być już w marcu 2025 r. Wszystko zależy od tempa wzrostu gospodarczego. Jeśli tempo wzrostu gospodarczego będzie słabsze, to Rada Polityki Pieniężnej powinna szybciej podjąć decyzje o obniżce stóp procentowych. Kolejną okolicznością przemawiającą za marcowymi obniżkami stóp procentowych jest inflacja, która w kolejnych miesiącach powinna się obniżać. Wtedy również większe prawdopodobieństwo na obniżkę stóp procentowych.

Prognozy inflacji 2025

Inflacja w ciągu najbliższych miesięcy nie powinna przekroczyć poziomu 6 %. Do marca inflacja powinna utrzymywać się w okolicy 5 %, a następnie zacząć spadać, co byłoby zachęcające dla Rady Polityki Pieniężnej, aby dokonać wyczekiwanej od dawna obniżki stóp procentowych.

Jednym z rozwiązań uwolnienia się od niepewnej sytuacji dotyczącej zmiennych stóp procentowych jest założenie sprawy w sądzie o unieważnienie WIBOR lub usunięcie go z umowy. Stopy procentowe wpływają bowiem na wysokość WIBOR, a ten z kolei na wysokość raty kredytu. Pomoc, na jaką mogą liczyć osoby posiadające WIBOR w umowie kredytu to usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy, redukcja oprocentowanie kredytu lub unieważnienie umowy kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...