SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przegrane sprawy frankowiczów z PKO BP

Data ostatniej aktualizacji:

Przegrane sprawy frankowiczów z PKO BP

PKO BP jest jednym z najczęściej pozywanych banków w sprawach frankowych. Rok 2023 okazał się rekordowy pod względem złożonych powództwo przeciwko PKO BP. W 2023 roku frankowicze skierowali o około 9 tysięcy powództw więcej niż w 2022 roku. W 2024 roku należy się spodziewać, że frankowicze nie odpuszczą i skierują kolejne pozwy przeciwko PKO BP w sprawach frankowych.  

PKO BP przegrywa z frankowiczami

Czy frankowicze wygrywają w sądach z bankiem PKO BP? Frankowicze wygrywają z bankiem PKO BP około 97% procesów sądowych dotyczących kredytów denominowanych w tej walucie. Ile spraw z frankowiczami przegrywa PKO BP? W ponad 93% przypadków sądy unieważniają umowy kredytów frankowych, a w  3,6% przypadków sądy orzekają tzw. odfrankowienie.

PKO BP pozywa frankowiczów

Po przegraniu sprawy z frankowiczem, PKO BP kieruje przeciwko swoim klientom roszczenia do sądów obejmujące zwrot kapitału, rekompensatę za korzystanie z kapitału, a także o waloryzację wypłaconej sumy kredytowej. PKO BP argumentuje swoje roszczenia okolicznościami, że frankowicz uzyskał zysk kosztem instytucji finansowej, natomiast roszczenie o waloryzację zwykle opiera się na argumentacji dotyczącej istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. Aktualnie sądy oddalają roszczenia banków.

Wyroki TSUE przeciwko PKO BP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim orzecznictwie niejednokrotnie zaznaczył, że bank nie posiada uprawnień do żądania od konsumenta rekompensaty za bezumowne korzystanie z udostępnionego kapitału. Argumentacje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stosują w swoich wyrokach również sądy polskiej, oddalając roszczenia banków przeciwko frankowiczom.

Ile spraw frankowych ma PKO BP?

Pod koniec września 2023 roku PKO BP był pozwany w prawie 28 tysiącach spraw sądowych dotyczących kredytów udzielonych w frankach szwajcarskich. PKO BP posiada największy portfel kredytów frankowych, który obsługuje umowy kredytowe o wartości ponad 17,9 mld złotych. Bank ten zawierał bowiem najwięcej umów kredytowych we frankach szwajcarskich w latach 2004 – 2010.

Ranking banków, które udzieliły najwięcej kredytów frankowych wygląda następująco:

  1. PKO Bank Polski (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 22,1 miliardów złotych),
  2. Bank Millennium (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła ok. 15 miliardów złotych),
  3. mBank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 14,8 miliardów złotych),
  4. Getin Noble Bank (łączna kwota udzielonych kredytów we franku szwajcarskim wynosiła 9,4 miliardów złotych).

Ugody PKO BP

PKO BP jest liderem w ilości pozasądowych porozumień z klientami. Propozycje ugodowe PKO BP są zgodne z propozycją Komisji Nadzoru Finansów i zakładają, że kredyt złotówkowy udzielany po przewalutowaniu powinien mieć takie warunki, jakie kredytobiorca by uzyskał, gdyby od razu zaciągnął kredyt złotówkowy. PKO BP zawarł już ponad 18 tysięcy ugód. Korzyścią zawarcia ugody z bankiem jest oszczędność czasu, ponieważ proces zawierania ugody trwa znacznie krócej niż postępowanie sądowe. Jednak więcej korzyści frankowicz zyska na unieważnieniu umowy frankowej. W celu analiza zaproponowanych warunków ugody oraz korzyści płynących z skierowania sprawy do sądu skontaktuj się z kancelarią frankową.

Kredytobiorcy złotówkowi

Śladem frankowiczów chcą pójść również kredytobiorcy złotówkowi, którzy zawarli umowy kredytowe zawierające klauzule abuzywne dotyczące oprocentowania zmiennego opartego o wskaźnik WIBOR. W celu analizy umowy kredytu i złożenia pozwu WIBOR warto skorzystać z pomocy profesjonalnej i doświadczonej kancelaria. Kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom usunąć wskaźnik WIBOR z umowy kredytowej, reprezentując kredytobiorców i prowadząc spory sądowe przeciwko bankom. Kancelaria WIBOR opracowała również kalkulator WIBOR, dzięki któremu kredytobiorca złotówkowy może oszacować zysk związany z unieważnieniem nieuczciwego oprocentowania zmiennego opartego o wskaźnik WIBOR zawartego w umowie kredytowej.