SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew WIBOR – jakie banki są najczęściej pozywane?

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew WIBOR – jakie banki są najczęściej pozywane?

W ostatnich latach coraz więcej kredytobiorców decyduje się na składanie pozwów przeciwko bankom w związku z wykorzystywaniem wskaźnika WIBOR w kredytach. WIBOR, jako referencyjna stopa procentowa, przez wiele lat stanowił podstawę do obliczania oprocentowania kredytów, w tym kredytów hipotecznych. Pozwy WIBOR przeciwko bankom zmierzają do unieważnienia takich umów kredytowych, podobnie jak w sprawach frankowych albo co najmniej usunięcia zapisów WIBOR z umowy kredytu.

Które banki są pozywane za WIBOR, jak kształtuje się lista banków objętych pozwami WIBOR, jakie są najczęstsze banki w sprawach sądowych WIBOR, czy pozwy klientów przeciwko bankom WIBOR mają sens? W dzisiejszym artykule omówimy te właśnie kwestie.

Czy wszystkie banki stosowały WIBOR w kredytach?

WIBOR był powszechnie stosowany przez banki w Polsce w latach 90-tych i przez kolejne dekady, zwłaszcza przy ustalaniu oprocentowania kredytów hipotecznych, kredytów konsumpcyjnych oraz pożyczek. W praktyce wszystkie polskie banki komercyjne i instytucje finansowe od lat stosowały, i w dalszym ciągu stosują, wskaźnik WIBOR jako podstawę wyliczenia oprocentowania kredytów.

Można śmiało powiedzieć, że WIBOR stał się niemal standardem w polskim systemie bankowym. W ostatnich latach WIBOR budzi jednak coraz większe kontrowersje. Zarzuca mu się, że jest podatny na wahania rynku, mało transparentny, a przy tym jego zmiany są całkowicie niezależne od kredytobiorców. Nie może więc dziwić, że roszczenia wobec banków kredytowych zyskują na popularności, a w tym zakresie spory frankowiczów i kredytobiorców WIBOR są dość zbliżone jeżeli chodzi o główne żądania.

Jakie instytucje finansowe są objęte pozwami?

Jakie są najczęściej pozywane banki WIBOR? W pozwach dotyczących WIBOR w Polsce najczęściej pojawiają się duże banki komercyjne, które przez lata były głównymi uczestnikami rynku kredytowego. Są to przede wszystkim instytucje, które oferowały szeroką gamę kredytów hipotecznych oraz kredytów konsumpcyjnych. Należy do nich m.in. PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, a także Bank Millennium. Te banki mają największą liczbę kredytobiorców, którzy zgłaszają roszczenia związane ze stosowaniem WIBOR-u w umowach kredytowych.

Odpowiadając na pytanie o instytucje finansowe w procesach WIBOR, nie sposób nie wspomnieć, że poza bankami komercyjnymi, pozwami objęte są również niektóre banki spółdzielcze, choć w mniejszym zakresie. W sprawach dotyczących WIBOR-u klienci domagają się m.in. unieważnienia umowy kredytowej, zmiany oprocentowania na bardziej przejrzyste wskaźniki lub rekompensaty za nadpłacone kwoty związane z wyższym oprocentowaniem kredytów.

Czy konkretne banki mają więcej pozwów WIBOR niż inne?

Z pewnością, niektóre banki są bardziej narażone na pozwy związane z WIBOR-em niż inne. Jest to w dużej mierze zależne od liczby kredytobiorców oraz historii konkretnej instytucji finansowej. Wśród banków, które stosowały WIBOR przez długie lata, szczególnie narażone na pozwy są te, które w swoim portfelu kredytowym oferowały kredyty hipoteczne oparte o WIBOR na dużą skalę.

Z danych wynika, że największa liczba pozwów dotyczących WIBOR-u dotyczy takich banków, jak PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, mBank czy ING Bank Śląski. Banki te były najbardziej aktywne na rynku kredytów hipotecznych i pożyczek, co sprawiło, że liczba osób poszkodowanych przez zmienność stóp WIBOR była wysoka. Duża liczba umów kredytowych opartych na WIBOR-ze oraz skala działalności tych instytucji finansowych powoduje, że to właśnie względem tych banków wytaczana jest największa liczba powództw.

Sprawa o WIBOR – wsparcie kancelarii prawnej

Nie może więc dziwić coraz większe zainteresowanie pozwami o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162