Prezes banku ING Bank Śląski zapowiedział, że możliwy jest powrót banku do udzielania kredytów i pożyczek ze oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR.
Kredyty z WIBOR nadal są udzielane przez banki. Chociaż, przypomnieć należy, że wskaźnik WIBOR ma przestać być publikowany. Ma mieć to miejsce do 2027 roku. To jaki inny wskaźnik ma zastąpić WIBOR, nie jest jeszcze przesądzone. Początkowo wiele mówiło się, że będzie to wskaźnik WIRON. Jednak Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, który prowadzi konsultacje w tym temacie, nie analizuje także inne możliwości. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie poznamy nowy wskaźnik. Warto wspomnieć, że ING Bank Śląski wycofał się pod koniec czerwca z oferowania produktów opartych na WIRON.
Czy inny wskaźnik będzie korzystniejszy niż WIBOR?
Nie wiadomo na ten moment czy wskaźnik, który zastąpi WIBOR, przyniesie kredytobiorcom spadek raty kredytu. Nie wydaje się jednak, żeby ewentualne spadki raty były znaczące. Nowy wskaźnik będzie jednak obliczany w inny sposób aniżeli stawka WIBOR.
Obecnie wskaźnik WIBOR jest kwestionowany z uwagi m.in. na niejasności w jego sposobie ustalania. Wskazuje się, że poniekąd dowolny wpływ na wysokość tego wskaźnika mogą mieć banki, co przekłada się na wysokość zadłużenia kredytobiorcy i jest niezgodne z prawem. Dlatego też do sądów trafiają pozwy o unieważnienie WIBOR lub usunięcie go z umowy.
Jeżeli posiadasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR to warto sprawdzić swoją umowę pod kątem istnienia w niej postanowień niedozwolonych. W sądach przybywa spraw o unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci czego możesz się domagać. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, w tym sporach dotyczących WIBOR.