SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wzrost gospodarczy Polski 2024

Data ostatniej aktualizacji:

Wzrost gospodarczy Polski 2024

Ekonomiczne perspektywy Polski 2024 powinni z zainteresowaniem analizować m.in. kredytobiorcy. Mamy tu bowiem do czynienia ze swego rodzaju systemem naczyń połączonych. Czynniki wpływające na wzrost gospodarczy Polski, często mają przełożenie na sytuację kredytobiorców. Dobrym przykładem może być tu wpływ polityki fiskalnej na wzrost gospodarczy kraju. Decyzje Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej dotyczące m.in. stóp procentowych wpływają na prognozy wzrostu gospodarczego Polski, ale też pośrednio oddziałują na wysokość wskaźnika referencyjnego WIBOR/WIRON. Zmiany wysokości tych wskaźników bezpośrednio przekładają się natomiast na wysokość raty kredytu.

Prognozy gospodarcze to zawsze trudne zadanie. Sytuacja ekonomiczna kraju może zmienić się z dnia na dzień na skutek niemożliwych do przewidzenia zdarzeń geopolitycznych. Jednakże można podjąć próbę zastanowienia się, jakie są aktualne prognozy gospodarcze na rok 2024 (a w zasadzie jego drugą połowę)? Jakie sektory będą napędzać wzrost gospodarczy Polski? Jakie są oczekiwania wzrostu gospodarczego Polski w drugiej części bieżącego roku?

Jakie są prognozy wzrostu gospodarczego Polski na rok 2024?

Jakie są oczekiwania wzrostu gospodarczego Polski? Istotne znaczenie ma tu z pewnością analiza wzrostu PKB Polski. Najświeższe dane wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 r. gospodarka kraju urosła, tak w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale zwiększył się rok do roku o 2 procent.

Według danych GUS gospodarkę napędza przede wszystkim konsumpcja gospodarstw domowych oraz eksport netto. Zdaniem ekspertów to właśnie konsumpcja będzie napędzać wzrost gospodarczy Polski w 2024 r. Z mniej pozytywnych informacji, eksperci wskazują na nie najlepszą sytuację na rynku inwestycji. Spadki w tym zakresie dotyczą tak przedsiębiorstw prywatnych, jak i podmiotów publicznych.

Które sektory gospodarki Polski są najbardziej obiecujące pod względem wzrostu w 2024 roku?

Na podstawie danych publikowanych przez GUS za pierwsze półrocze 2024 r. oraz opinie ekspertów możemy wskazać, które sektory gospodarcze umocniły swoją pozycję, a które z nich w dalszym ciągu przeżywają kryzys. Pozytywne dane spływają m.in. na temat sektora przemysłowego. Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu 2024 r. o 0,3 procent rok do roku, a jak wskazują eksperci, po oczyszczeniu z czynników sezonowych wzrost wyniósł 1,3 procent miesiąc do miesiąca. Jest to całkiem dobry wynik, dowodzący, że produkcja przemysłowa powinna stanowić jedną z silniejszych gałęzi gospodarki krajowej w 2024 r.

Duży wzrost zanotowała również sprzedaż detaliczna. W tym wypadku możemy mówić o 4,4 procent wzrostu rok do roku i 1,5 procent wzrostu miesiąc do miesiąca. W zakresie sprzedaży detalicznej w ostatnim czasie prym wiedzie sprzedaż samochodów, słabe wyniki odnotowuje natomiast sprzedaż odzieży.

Na przeciwnym biegunie znajduje się natomiast branża budowlano-montażowa. W tym wypadku mówimy o znacznym spadku produkcji – o 8,9 procent rok do roku. Według ekspertów największy kryzys branża budowlana ma za sobą, ale o ożywieniu będziemy mogli mówić nie wcześniej niż w 2025 r.

Warto w tym miejscu wskazać również na sytuację na rynku pracy. W czerwcu 2024 r. odnotowano bowiem niewielki spadek zatrudnienia o 0,4 procent rok do roku. Znacznie wzrosły natomiast wynagrodzenia – o 11 procent rok do roku.

Jakie czynniki mogą wpłynąć na realizację prognoz wzrostu gospodarczego Polski?

Wiele różnorakich czynników wpływa na realizację prognoz wzrostu gospodarczego kraju. Istotne znaczenie ma m.in. rola inwestycji we wzroście gospodarczym Polski. Co oczywiste napływ kapitału napędza gospodarkę krajową i wpływa pozytywnie na wzrost praktycznie wszystkich jej sektorów. Trzeba jednak pamiętać, że na wzrost gospodarczy wpływ będzie miała również sytuacja geopolityczna na świecie. W kontekście Polski szczególne znaczenie ma tu m.in. kwestia wojny na Ukrainie. Ewentualne istotne zmiany na froncie z pewnością odbiją się na gospodarce Polski.

Swego rodzaju doza niepewności co do kształtowania się sytuacji gospodarczej w Polsce w najbliższych latach wpływa również na niepokoje wśród kredytobiorców. Ewentualny wzrost inflacji, czy spadki w poszczególnych sektorach gospodarczych z pewnością mogą wpłynąć na politykę monetarną, a tym samym sytuację kredytobiorców.

Nie może więc dziwić coraz większe zainteresowanie pozwami o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162