SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Podwyżka WIBOR – czy WIBOR będzie rósł w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Podwyżka WIBOR

Wielu kredytobiorców bacznie obserwuje notowania wskaźnika WIBOR. Od niego bowiem zależy wysokość oprocentowania kredytu, a w konsekwencji raty kredytowej. Okres od jesieni 2021 r. do końca 2022 r. był czasem nieustannych podwyżek WIBOR. Dobre informacje dla kredytobiorców przyszły dopiero jesienią 2023 r., kiedy to w wyniku obniżenia stóp procentowych WIBOR zaczął spadać. Czy WIBOR w 2024 r. czekają podwyżki, a może utrzyma się on na dotychczasowym lub nawet niższym poziomie?

Sprawdź również: POZEW WIBOR

Co z WIBOREM w 2024 r.?                                

Decyzje RPP z jesieni 2023 r. wpłynęły na obniżenie stawki WIBOR. Informacja ta ucieszyła z pewnością kredytobiorców złotówkowych. Wysokość stóp procentowych jest istotna z punktu widzenia kredytobiorców posiadających kredyty z oprocentowaniem zmiennym opartym o stawkę WIBOR. Wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrasta bowiem i wskaźnik WIBOR, a w konsekwencji i rata kredytu. Kredytobiorcy z nadzieją, ale i niepokojem patrzą w najbliższą przyszłość.

Analizując jak będzie kształtował się wskaźnik WIBOR w 2024 r. należy dokonać prognozy sytuacji gospodarczo – politycznej naszego kraju w 2024 r. Jest to temat niezwykle złożony, bowiem na wysokość stóp procentowych ma wpływ wiele czynników – w tym właśnie między innymi kierunki polityki monetarnej Polski, przebieg wojny na Ukrainie, wysokość inflacji itp. Z pewnością istnieją szanse na spadek WIBOR w 2024 r., ale trudno liczyć na powrót do stanu z roku 2020 kiedy to WIBOR osiągał wartości około 1%.

Ile jeszcze wzrośnie WIBOR?

Nie ma górnej granicy, do której wskaźnik WIBOR mógłby wzrosnąć. Jego wysokość jest niczym nieograniczona. Zatem i wysokość rat kredytów opartych o ten wskaźnik może wzrosnąć w sposób nieograniczony. Warto wskazać, że obecnie coraz głośniej mówi się o nieproporcjonalny ryzyku, jakie ponoszą kredytobiorcy posiadający kredyty ze stawką WIBOR.

W chwili udzielania kredytu większość z kredytobiorców nie była świadoma ryzyka związanego z tego typu kredytem i nie została w sposób właściwy o nim pouczona. Daje to podstawę do zakwestionowania ważności całej umowy kredytu. Temat pozwów WIBOR przeciwko bankom obecnie zyskuje na popularności. Z pewnością warto przyjrzeć mu się bliżej i przekazać sprawę do analizy kancelarii WIBOR, gdyż możliwość wyeliminowania tego wskaźnika z umowy to korzyść w postaci niższych rat kredytu – niezależnych od zmiennego wskaźnika WIBOR, a nawet unieważnienia całej umowy kredytu.

Darmowy kalkulator korzyści WIBOR

WIBOR a kredyty

Wskazać należy, że ewentualne podwyżki stóp procentowych to utrapienie nie tylko dla kredytobiorców złotówkowych, ale także dla osób, które planują zaciągnięcie zobowiązania kredytowego. Wzrost stóp spowoduje, że części z kredytobiorców trudniej będzie uzyskać kredyt, bowiem spadnie ich zdolność kredytowa. W konsekwencji może to doprowadzić do spadku dostępności kredytów mieszkaniowych.

WIBOR niedługo zniknie

Zarówno Ci, którzy posiadają kredyty oparte o wskaźnik WIBOR jak i Ci, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu powinni mieć świadomość, że WIBOR powoli jest likwidowany. W miejsce WIBOR-u wejdzie nowy wskaźnik WIRON. WIBOR ma zostać zlikwidowany (przestać być publikowany) w 2025 r. Już od lipca 2023 r. pierwsze banki mają w ofercie kredyty oparte o wskaźnik WIRON. Póki co wysokość wskaźnika WIRON jest niższa od WIBOR. Nie wiadomo jednak czy tendencja ta się utrzyma.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Nowy program mieszkaniowy jest następcą programu Bezpieczny kredyt 2%....

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych
W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Postanowiono, że stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym...