SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Data ostatniej aktualizacji:

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu Węgry.

Oprocentowanie kredytów w Europie

Przyczyną wyprzedzenia przez Polskę Węgier w rankingu najdroższych kredytów hipotecznych jest okoliczność, że na Węgrzech od stycznia do kwietnia 2024 roku trwał cykl obniżek stóp procentowych. W Polsce zaś stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie od prawie roku. Poniżej wykres jak kształtowało się oprocentowanie kredytów hipotecznych w kwietniu 2024 roku na terenie Europy.

Źródło: https://forsal.pl/finanse/artykuly/9535715,polska-ma-najdrozsze-kredyty-mieszkaniowe-w-ue-placimy-najwieksze-ods.html.

Najprawdopodobniej Polska utrzyma pierwsze miejsce w rankingu jeszcze przez kilka miesięcy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że pierwsze obniżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego nastąpią dopiero w 2025 roku.

Najtańsze kredyty hipoteczne udzielane są w takich państwach jak: Francja (1,70%), Niemcy (1,98%), Belgia (2,15%) i Słowacja (2,22%). Niskie oprocentowanie wynika z przynależności do Strefy Euro i duży udział kredytów mieszkaniowych z oprocentowaniem stałym ustalonym jeszcze w czasach małego kosztu pieniądza.

Jak obniżyć koszty kredytu?

Jeżeli posiadasz już kredyt w złotówkach ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR możesz skonsultować zapisy umowy kredytowej z kancelaria WIBOR. Dzięki temu dowiesz się, czy masz szanse na unieważnienie WIBOR. Korzyści z ewentualnego wyeliminowania WIBOR z umowy możesz obliczyć za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...