Ustawa o kredycie 0% nie ma ostatnio dobrej passy. Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że kredyt 0% ruszy w roku 2024, teraz już wiadomo, że nie nastąpi to przed rokiem 2025. Kredyt 0% spotyka się z coraz większą rzeszą krytyków. Regularnie zaczynają pojawiać się głosy wskazujące na to, że efekt kredytu 0% może być odwrotny do zamierzonego i sugerowanego przez rząd. Sceptycy rozwiązania kredytu 0% wskazują, że nie wpłynie on na zwiększenie dostępności mieszkań na rynku nieruchomości, a jedynie zwiększy ceny lokali wystawionych na sprzedaż. W takim wypadku, jak wskazują sceptycy rozwiązania, rzeczywistym beneficjentem programu będą nie kredytobiorcy, a deweloperzy.
Ostatnio do grona krytyków ustawy o kredycie 0% dołączyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ministerstwo wskazało, że program w obecnym kształcie jest „nieefektywnym instrumentem polityki mieszkaniowej”, a jego „deklarowane cele są nieadekwatne do wydatków budżetowych”. Ministerstwo podkreśla, że w jego ocenie środki z programu kredyt 0% powinny zostać przetransferowane raczej na ochronę środowiska m.in. usuwanie składowisk odpadów niebezpiecznych.
Usunięcie WIBOR ze wsparciem kancelarii
Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162