Rządowy program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” jednak nie zacznie obowiązywać w 2024 roku. Według wcześniejszych zapowiedzi projekt miał ruszyć jesienią 2024 roku. Dnia 10 lipca 2024 roku wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak zapowiedział, że projekt rządowego programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” wejdzie w życie 15 stycznia 2025 roku, pod warunkiem że parlament zdąży przyjąć ustawę go dotycząca w tym roku.
Na czym polega program Kredyt mieszkaniowy #naStart?
Program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” ma polegać na korzystnych warunkach kredytowych oraz dopłatach do rat. Celem programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest możliwość nabycia własnego mieszkania szerszemu gronu Polaków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że w ciągu 5 lat na program zostanie przeznaczone 11 mld zł, a dopłaty otrzyma 175 tys. kredytów hipotecznych.
Ile mają wnosić dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego #naStart?
Dopłaty do rat kredytu hipotecznego będą wypłacane w wysokości zależnej od liczby osób w rodzinie. Dopłata zostanie tak ustalona, aby obniżała oprocentowanie kredytu dla określonego przedziału kwotowego do:
- 1,5% – jednoosobowe i dwuosobowe gospodarstwo, gdy w skład gospodarstwa nie wchodzi żadne dziecko;
- 1% – trzyosobowe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi jedno dziecko;
- 0,5% – czteroosobowe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi dwoje dzieci;
- 0% – pięcioosobowe i większe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi troje dzieci i więcej.
Kto będzie mógł skorzystać z programu Kredyt Mieszkaniowy #naStart?
W odróżnieniu od Bezpiecznego kredytu 2% program „Kredyt Mieszkaniowy #naStart” ma być dostępny dla szerokiej grupy obywateli. Z programu „Kredyt Mieszkaniowy #naStart” będą mogli skorzystać:
- single do 35 roku życia,
- osoby samotnie wychowujących co najmniej 1 dziecko,
- osoby żyjące w związkach nieformalnych,
- małżeństwa,
- rodziny wielodzietne.
Czy lokal nabyty w ramach programu Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie można wynająć lub sprzedać?
Mieszkania lub domu nabytego z pomocą programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” nie będzie można wynajmować. Ma on bowiem służyć wyłącznie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Co do sprzedaży mieszkania lub domu, można jej dokonać, jednak wówczas dopłaty przestaną obowiązywać.
A co z osobami, które już posiadają kredyt? Kredytobiorcy posiadający kredyt złotówkowy z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR mogą szukać pomoc w sądzie, gdzie podważą postanowienia umowy kredytowej dotyczące WIBOR. Przed złożeniem pozwu należy skontaktować się z doświadczoną kancelarią. Kancelaria WIBOR przeanalizuje Twoją umowę kredytową i przedstawi szanse na powodzenie postępowania w sądzie. Kalkulator WIBOR pozwoli zaś określić korzyści, jakie można uzyskać, podważając WIBOR.