SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt mieszkaniowy #naStart jednak w 2025 roku

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt mieszkaniowy #naStart jednak w 2025 roku

Rządowy program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” jednak nie zacznie obowiązywać w 2024 roku. Według wcześniejszych zapowiedzi projekt miał  ruszyć jesienią 2024 roku. Dnia 10 lipca 2024 roku wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak zapowiedział, że projekt rządowego programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” wejdzie w życie 15 stycznia 2025 roku, pod warunkiem że parlament zdąży przyjąć ustawę go dotycząca w tym roku.

Na czym polega program Kredyt mieszkaniowy #naStart?

Program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” ma polegać na korzystnych warunkach kredytowych oraz dopłatach do rat. Celem programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest możliwość nabycia własnego mieszkania szerszemu gronu Polaków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że w ciągu 5 lat na program zostanie przeznaczone 11 mld zł, a dopłaty otrzyma 175 tys. kredytów hipotecznych.

Ile mają wnosić dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego #naStart?

Dopłaty do rat kredytu hipotecznego będą wypłacane w wysokości zależnej od liczby osób w rodzinie. Dopłata zostanie tak ustalona, aby obniżała oprocentowanie kredytu dla określonego przedziału kwotowego do:

  • 1,5% – jednoosobowe i dwuosobowe gospodarstwo, gdy w skład gospodarstwa nie wchodzi żadne dziecko;
  • 1% – trzyosobowe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi jedno dziecko;
  • 0,5% – czteroosobowe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi dwoje dzieci;
  • 0% – pięcioosobowe i większe gospodarstwo, w przypadku gdy w skład gospodarstwa wchodzi troje dzieci i więcej.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Kredyt Mieszkaniowy #naStart?

W odróżnieniu od Bezpiecznego kredytu 2% program „Kredyt Mieszkaniowy #naStart” ma być dostępny dla szerokiej grupy obywateli. Z programu „Kredyt Mieszkaniowy #naStart” będą mogli skorzystać:

  • single do 35 roku życia,
  • osoby samotnie wychowujących co najmniej 1 dziecko,
  • osoby żyjące w związkach nieformalnych,
  • małżeństwa,
  • rodziny wielodzietne. 

Czy lokal nabyty w ramach programu Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie można wynająć lub sprzedać?

Mieszkania lub domu nabytego z pomocą programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” nie będzie można wynajmować. Ma on bowiem służyć wyłącznie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Co do sprzedaży mieszkania lub domu, można jej dokonać, jednak wówczas dopłaty przestaną obowiązywać.

A co z osobami, które już posiadają kredyt? Kredytobiorcy posiadający kredyt złotówkowy z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR mogą szukać pomoc w sądzie, gdzie podważą postanowienia umowy kredytowej dotyczące WIBOR. Przed złożeniem pozwu należy skontaktować się z doświadczoną kancelarią. Kancelaria WIBOR przeanalizuje Twoją umowę kredytową i przedstawi szanse na powodzenie postępowania w sądzie. Kalkulator WIBOR pozwoli zaś określić korzyści, jakie można uzyskać, podważając WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Zmienne stopy procentowe – październik 2024

Zmienne stopy procentowe – październik 2024
Prognozy analityków na październik 2024 roku sprawdziły się. Po raz kolejny Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wysokość stóp procentowych bez zmian....

Przełom dla kredytobiorców możliwy już za pół roku

Przełom dla kredytobiorców możliwy już za pół roku
Mija równy rok od ostatniej obniżki stóp procentowych. Od tamtej pory stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie, a kredytobiorcy...

Wyrok w sprawie WIBOR Credit Agricole

Wyrok w sprawie WIBOR Credit Agricole
Choć nie można jeszcze mówić o ukształtowanej linii orzeczniczej w sprawach WIBOR, to pojedyncze wyroki dają nadzieję wszystkim kredytobiorcom złotówkowym...