SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są najczęstsze błędy jakie popełniają kredytobiorcy?

Data ostatniej aktualizacji:

Błędy kredytobiorców

Decyzja o zaciągnięciu kredytu to zwykle decyzja na wiele następnych rat. Powinna być ona zatem dokładnie przemyślana i zweryfikowana. Niestety wielu kredytobiorców między innymi poprzez niedokładne przeczytanie umowy kredytowej lub niezrozumienie pewnych kwestii wpada potem w tarapaty finansowe. Jakie są błędy kredytobiorców?

Zobacz również: Likwidacja WIBOR a kredyt hipoteczny 2024

Jak uniknąć błędów przy ubieganiu się o kredyt?

Przede wszystkim starając się o kredyt, należy pamiętać o kilku radach:

  • Należy porównać oferty kilku banków. Nie należy się przy tym sugerować poleceniami znajomych czy też kolorowymi reklamami kredytów. Kredyt musi być dopasowany do potrzeb kredytobiorcy. Dzięki porównaniu ofert różnych banków kredytobiorca może wybrać tą najkorzystniejszą.
  • Przy czym nie należy ślepo zawierzać reklamom danego kredytu. Zdarza się, że oferta ujęta w reklamie odnosi się jedynie do wąskiej grupy klientów, zaś rzeczywiste warunki kredytu są odmienne.
  • Analizując warunki kredytu, zwrócić należy uwagę w szczególności na wysokość prowizji, marży kosztów okołokredytowych, takich jak ubezpieczenia, ale także na całkowity koszt kredytu.
  • W większości przypadków kredytobiorcy nie do końca rozumieją zapisy znajdują się w umowie kredytu, dlatego też jeżeli cokolwiek jest dla nas niejasne, nie należy bać się pytać. O to, czego nie rozumiemy zawsze możemy zapytać pracownika banku, doradcy kredytowego lub też prawnika.
  • Zaciągając zobowiązanie kredytowe, nie należy działać w pośpiechu. Wszystkim chyba znane jest powiedzenie, że pośpiech jest złym doradcą. Sprawdza się ono w pełni w przypadku starania się o kredyt. Błędem kredytobiorcy jest działanie pod presją czasu. Kredytobiorca powinien mieć czas na przeczytanie samej umowy kredytu i czasu na jej analizę.

Często zdarza się, że kredytobiorcy chcą jak najszybciej dopełnić wszelkich formalności, jedynie przeglądając warunki umowy kredytu. Dopiero po czasie okazuje się, że podpisana umowa nie spełnia ich oczekiwań, rata kredytu niespodziewania wzrasta czy też pojawia się jakiś dodatkowy koszt, którego kredytobiorca nie był świadomy.

Jak uniknąć pułapek podczas spłaty kredytu?

Kluczem do uniknięcia pułapek podczas spłaty kredytu jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami kredytowania jeszcze przed podpisaniem umowy kredytu. Niestety często sama umowa kredytu, jak też załączniki do niej jak regulaminy czy cenniki usług, napisane są skomplikowanym językiem.

Dlatego też rozwiązaniem może być skonsultowanie sprawy z prawnikiem, który pomoże nam zrozumieć warunki danej umowy kredytu i ewentualnie wskaże nam możliwe ryzyka. Jak widać na przykładzie licznych sporów z bankami, na przykład w sprawach kredytów frankowych czy złotówkowych ze stawką WIBOR, banki nie zawsze dbają o interes konsumenta.

Nasza kancelaria WIBOR pomaga w sprawach dotyczących roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom, w szczególności w zakresie zaskarżenia WIBOR. Pomagamy na każdym etapie sprawy – dokonujemy analizy dokumentów, składamy pozew WIBOR i reprezentujemy klienta przed sądem. Unieważnienie WIBOR wiąże się z wieloma korzyściami dla kredytobiorcy. Warto więc dokonać darmowej analizy swojej umowy kredytu i dowiedzieć się więcej na temat możliwości działania.

Autor:  R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162