Obliczenie nadpłaty kredytu frankowego polega na porównaniu kwot zapłaconych przez kredytobiorcę w rzeczywistości z tym, co powinien zapłacić w przypadku uczciwego lub zmienionego mechanizmu umowy, np. w wyniku unieważnienia czy odfrankowienia. Obliczenie nadpłaty kredytu frankowego zależy od typu umowy – denominowana czy indeksowana oraz od rodzaju roszczenia.
Frankowicze nadpłata kredytu
Jak sprawdzić wysokość nadpłaty w kredycie frankowym? Nadpłata kredytu frankowego może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej w przypadku długoterminowych kredytów. W celu wyliczenia nadpłaty w kredycie frankowym, trzeba przeanalizować kilka aspektów kredytu, w tym zapisy umowy, historię spłat oraz sposób przeliczeń rat. W zależności od tego, czy kredyt jest denominowany, indeksowany, czy może chodzi o roszczenie o unieważnienie umowy, metody obliczeń mogą się różnić.
Czy bank podaje kwotę nadpłaty kredytu frankowego? Banki zazwyczaj utrzymują, że umowa kredytowa jest ważna i zgodna z prawem, więc nie uznają roszczeń frankowiczów przed wyrokiem sądu, a tym samym nie podają kwoty nadpłaty kredytu frankowego. Informacje o nadpłacie mogą być dostępne jedynie na wniosek kredytobiorcy i wymagają szczegółowej analizy warunków umowy oraz historii spłat. Wynika to z faktu, że banki często nie uznają mechanizmu unieważnienia czy odfrankowienia kredytu bez wyroku sądu lub porozumienia w ramach ugody. Kredytobiorca może zwrócić się do banku z wnioskiem o przedstawienie wykazu spłat rat oraz pozostałego zadłużenia.
Kalkulacja zwrotu za nadpłatę kredytu walutowego
Wielu frankowiczów staje przed zagadnieniem – wygrana z bankiem i co dalej. Mianowicie musi nastąpić rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego środki, tj. raty wraz z odsetkami, ubezpieczenia, prowizje. Z kolei frankowicz będzie zobowiązany do zwrotu kwoty kapitału kredytu w wysokości z dnia jego wypłaty, jednak bez odsetek, marż i prowizji. Często zdarza się tak, że frankowicz przez lata spłaty kredytu dokonał nadpłaty. W sytuacji unieważnienia umowy kredytu nadpłata powinna zostać mu zwrócona przez bank.
Kalkulacje w sprawach kredytów CHF
Jakie dokumenty potrzebne są do obliczenia nadpłaty? Dokładne wyliczenie nadpłat może zostać dokonane na podstawie zaświadczenia z banku o dotychczasowej spłacie kredytu. Zaświadczenie z banku powinno zawierać w szczególności:
- datę i kwotę wypłaconego kredytu (z uwzględnieniem wypłaty poszczególnych transz);
- wszystkie dokonane spłaty rat (z uwzględnieniem spłat zarówno w PLN jak i CHF);
- ewentualne nadpłaty kredytu, jeżeli były dokonywane;
- inne pobrane przez bank opłaty, takie jak prowizja, opłaty z tytułu tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego;
- informację o oprocentowaniu stosowanym w poszczególnych okresach kredytowania.
Metody obliczania nadpłat w kredytach walutowych
Jak obliczyć nadpłatę w kredycie frankowym? W przypadku unieważnienia umowy frankowej – nadpłata to różnica między kwotą wypłaconego kredytu a sumą wszystkich wpłat wniesionych dotychczas w ramach spłaty rat.
Od sumy kwoty, którą kredytobiorca faktycznie wpłacił do banku na podstawie umowy kredytowej, należy odjąć wartość, która stanowi sumę wszystkich rat w przypadku, gdyby umowa funkcjonowała z wyłączeniem postanowień niedozwolonych.
Analiza finansowa kredytów frankowych podczas wyliczania nadpłaty powinna wiązać się również z analizą spreadów walutowych. Dotyczy przypadków, w których bank stosował zawyżone kursy walutowe (spread) podczas przeliczania rat. Bankowe przeliczniki kursowe w kredytach CHF różniły się bowiem od średniego kursu NBP franka szwajcarskiego.
Kalkulator nadpłaty CHF
Frankowicze nie muszą sami liczyć kwoty nadpłaty kredytu. Istnieją bowiem narzędzia do wyliczania nadpłaty CHF.
Czy są kalkulatory nadpłat dla kredytów CHF? Otóż tak. W celu obliczenia już dokonanej przez frankowicza nadpłaty kredytu frankowego należy skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy, którym podaje dokładną kwotę nadpłaty.