SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Obniżenie marży kredytu hipotecznego – wniosek

Data ostatniej aktualizacji:

Obniżenie marży kredytu hipotecznego

Marża kredytu stanowi jeden z elementów oprocentowania, a dla banku to zysk z tytułu udzielonego finansowania. Niewielu kredytobiorców wie, że istnieje możliwość obniżenia marży kredytu hipotecznego, a w efekcie zmniejszenia wysokości miesięcznej raty kredytu. Czy można z bankiem negocjować marżę? Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Czy bank może obniżyć marżę kredytu? Jak obniżyć marżę w banku?

Sprawdź również: POZEW WIBOR

Czy można obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Obecna sytuacja kredytobiorców, na którą wpływ miał znaczny wzrost stóp procentowych w 2022 roku, a w konsekwencji wzrost wysokości rat kredytu, coraz częściej zmusza kredytobiorców do szukania oszczędności na spłacie swojego zobowiązania. W wyborze odpowiedniego sposobu należy przeanalizować indywidualne możliwości i sytuacje materialną kredytobiorcy. Jednym ze sposobów jest obniżenie marży kredytu. Marża kredytu hipotecznego to jeden z elementów kosztów kredytowych, które można negocjować z bankiem. W tym celu warto wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość, a także w jaki sposób i kiedy można ją obniżyć.

Negocjacje mające na celu obniżenie marży kredytu można zacząć jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Jest to najlepsza pozycja negocjacyjna dla kredytobiorcy. W tym czasie bowiem bank zainteresowany jest pozyskaniem nowego klienta, jest więc bardziej skłonny na pewne ustępstwa. Bank chętniej obniży marżę kredytobiorcy, który:

  • posiada wysokie zarobki,
  • ma stabilne zatrudnienie,
  • ma dobrą historię kredytową,
  • nie ma innych zobowiązań finansowych,
  • zgromadził wysoki wkład własny,
  • przedstawił alternatywną ofertę innego banku,
  • zdecyduje się na inne produkty finansowe oferowane przez bank.

Jak negocjować z bankiem obniżenie marży?

Wielu kredytobiorców zastanawia się czy można z bankiem negocjować marżę? Aby się tego dowiedzieć, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w podpisanej umowie kredytowej znajdują się postanowienia dotyczące możliwości renegocjacji warunków na jakich został udzielony kredyt.

Większość umów kredytowych zawiera tzw. klauzule renegocjacyjne, co pozwala stronom możliwość zmiany postanowień umownych, w tym między innymi obniżenie marży kredytu określonej w umowie.

Dziedziczenie kredytu

Jak napisać wniosek do banku o zmniejszenie rat kredytu?

Jeżeli kredytobiorca zamierza doprowadzić do zmniejszenia marży, powinien skierować do banku stosowny wniosek. We wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego należy zawrzeć:

  • dane osobowe kredytobiorcy,
  • numer umowy kredytowej,
  • uzasadnienie restrukturyzacji umowy kredytowej,
  • informacje o aktualnej sytuacji finansowej oraz życiowej kredytobiorcy – kredytobiorca może powołać się na nieprzewidziane trudności życiowe, utratę pracy, chorobę wymagająca długotrwałego, kosztownego leczenia itp. Niezależnie w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową, argumentem za obniżeniem marży kredytu może być fakt znacznego podwyższenia oprocentowania takiego kredytu.
  • informacje dotyczące dotychczasowej współpracy kredytobiorcy z bankiem, takie jak terminowość w zakresie spłaty kredytu, korzystanie z licznych produktów oferowanych przez bank, czy spłatę znacznej części kapitału.

Należy pamiętać, aby do wniosku załączyć dokumenty na potwierdzenie naszych argumentów, takich jak na przykład:

  • oferty innych banków,
  • umowa o pracę,
  • historię choroby,
  • dokumenty poświadczające spłatę innych kredytów lub pożyczek.

Zgoda na obniżenie marży kredytu i wprowadzenie stosownych zmian do umowy zależy bowiem od banku. Powodzenie złożonego wniosku o obniżenie marży kredyty zależy w dużej mierze od sytuacji finansowej i życiowej kredytobiorcy oraz dotychczasowej współpracy kredytobiorcy z bankiem.  

Masz problem z kredytem hipotecznym? Skorzystaj z naszej usługi – Unieważnienie umowy WIBOR i pozbądź się kredytu raz na zawsze. Nasza Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sprawach o unieważnienie kredytu.

 Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649

Źródło: https://finanse.uokik.gov.pl/kredyty-hipoteczne/jesli-masz-klopoty-ze-splata-kredytu-hipotecznego-przeczytaj-co-mozesz-zrobic/


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...