W ofercie jednego banku – ING Banku Śląskiego znajduje się już kredyt mieszkaniowy o zmiennym oprocentowaniu opartym o wskaźnik WIRON 1M. W najbliższym czasie WIRON zastąpi WIBOR i stanie się podstawowym wskaźnikiem dla wielu umów finansowych, w tym kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych oraz innych instrumentów finansowych. Dlatego warto obserwować prognozy wskaźnika WIRON i oferty kolejnych banków.
WIRON zastąpi WIBOR
Aktualnie WIRON jest wskaźnikiem alternatywnym dla stosowanego powszechnie wskaźnika WIBOR.WIRON różni się od wskaźnika, który zastąpi, czyli WIBOR-u, przede wszystkim sposobem obliczenia. WIRON jest wskaźnikiem jednodniowym odzwierciedlającym koszt pieniądza na jeden dzień i bazuje jedynie na transakcjach. W odróżnieniu do WIBOR wartość wskaźnika WIRON ustalana jest na podstawie danych wstecznych a nie hipotetycznych.
Decyzja o likwidacji wskaźnika WIBOR zapadła w kwietniu 2022 r. w ramach przyjętego przez rząd pakietu pomocowego dla kredytobiorców, których raty kredytu w związku z cyklem podwyżek stóp procentowych diametralnie wzrosły. Na oprocentowanie zmienne kredytu wpływa wskaźnik WIBOR oraz marża banku. Każda kolejna podwyżka stóp procentowych powodowała coraz większe niezadowolenie społeczne i kłopoty osób, posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach.
Ile wynosi WIRON lipiec 2023?
W lipcu 2023 r. (stan na 21 lipca 2023 r.) aktualna stawka WIRON Stopy Składane wynosi dla WIRON 1M 6,09010%, WIRON 3M 6,00098%, a dla WIRON 6M 5,96117%.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162