Od momentu gdy Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz podniosła stopy procentowe (we wrześniu 2022 r.), minął już ponad rok. Od tego czasu stopy procentowe utrzymywały się na stałym poziomie, a jesienią bieżącego roku doszło nawet do pierwszej od dawna obniżki stóp procentowych.
Okoliczności te wpłynęły na spadek wartości wskaźnika WIBOR. Obecnie (dane na 23 października 2023 r.) WIBOR 3M wynosi 5,67%, a WIBOR 6M 5,58% i są to najniższe wartości od wielu miesięcy.
Sprawdź również: Pozew WIBOR
Jak obniżenie stóp procentowych wpłynie na ratę kredytu WIBOR?
Obniżenie WIBOR jest bardzo dobrą wiadomością dla kredytobiorców kredytów złotówkowych o zmiennej stopie procentowej. Na wysokość oprocentowania kredytów WIBOR składają się dwa czynniki – stała marża banku wskazana w treści umowy oraz zmienna wartości wskaźnika WIBOR. Łatwo więc dostrzec zależność – wraz ze spadkiem wartości WIBOR, obniżeniu ulega również wysokość raty kredytu złotówkowego o zmiennej stopie procentowej.
Warto przy tym pamiętać, że wysokość rat kredytów opartych o WIBOR 3M aktualizowana jest raz na kwartał, a WIBOR 6M raz na pół roku. Oznacza to, że na rzeczywistą obniżek raty kredytu będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
WIBOR prognozy 2024
Nigdy nie da się z całą pewnością przewidzieć prognoz ekonomicznych. Jeżeli jednak w 2024 r. inflacja utrzyma się na obecnym poziomie lub będzie dalej spadać należy spodziewać się dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP. Obniżanie stóp procentowych z pewnością przyczyni się natomiast do spadku wysokości wskaźnika WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162
Źródło: https://nbp.pl/rpp-04-10-2023/