SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy to dobry czas na kredyt hipoteczny 2024?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt 2023 - czy warto

Obecnie coraz więcej osób nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Ci zaś którzy mogą sobie w tym momencie na kredyt pozwolić zadają sobie pytanie – czy to dobry czas na kredyt hipoteczny czy lepiej poczekać? Czy za kilka lat będzie nas stać na spłatę rat kredytowych? Zaciągnięcie kredytu zawsze powinno wiązać się z dokładnym przemyślaniem tej decyzji i przeanalizowaniem swojej sytuacji finansowej.

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Czy warto brać kredyt na mieszkanie

Przy kupnie mieszkania na kredyt wiele zależy od sytuacji danej osoby – czy będzie to zakup inwestycyjny czy też mieszkanie mające zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Obecnie wynajem mieszkań jest bardzo drogi.

Największym plusem jest oczywiście to, że zyskujemy swoją nieruchomość. Zamiast zapłaty czynszu uiszczać będzie się comiesięczną ratę kredytu, spłacając już własne mieszkanie.

Czy kupować teraz mieszkanie czy czekać aż ceny spadną?

Rynek nieruchomości w Polsce pomimo wojny na Ukrainie, pandemii i rosnącej inflacji ma się całkiem dobrze. Odnotowywane są wahania cen mieszkań – jednak nie są one istotne. Jeżeli więc rozważamy zakup mieszkania w ciągu najbliższych lat i obecnie mamy stabilną sytuację finansową to nie ma co liczyć na niższe ceny. Tym bardziej, że mieszkań zarówno na rynku wtórnym i pierwotnym nie przybywa w szybkim tempie.

Jeżeli więc mamy upatrzoną swoją wymarzoną nieruchomość warto rozważyć jej zakup już teraz. Odkładanie w czasie decyzji o zakupie mieszkania może spowodować, że ceny wzrosną jeszcze bardziej, co także będzie mieć wpływ na naszą zdolność kredytową, która się obniży.

Nieruchomość kupowana

Kupowana nieruchomość powinna być wybrana starannie. Oznacza to, że jej cena musi rosnąć bardziej od inflacji. Wahania cen przy zakupie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji nie powinny być duże. Zaś sam zakup nieruchomości jest szansą na to, aby uchronić kapitał przed inflacją.

Kiedy nie brać kredytu?

Z pewnością warto raz jeszcze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu w przypadku gdy:

  • mamy niską zdolność kredytową,
  • mamy niepewną sytuację związaną z zatrudnieniem.

Wziąć pod uwagę należy to, w jakiej branży pracujemy – czy branża ta przeżywa obecnie kryzys czy też jest stabilna. Nawet jeżeli w danym momencie bank udzielił by nam kredytu należy pomyśleć o przyszłości i zadać sobie pytanie czy przy utracie pracy lub podwyżce stóp procentowych udźwigniemy ciężar spłaty rat kapitałowo – odsetkowych. Niska zdolność kredytowa to zatem jeden z czynników ryzyka zarówno dla przyszłego kredytobiorcy jak i samego banku.

Jeżeli myślałeś o kupnie własnego mieszkania już od dłuższego czasu, a przy tym posiadasz stabilne zatrudnienie i wkład własny to niekoniecznie zwlekanie z zaciągnięciem kredytu będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku gdy koszt kredytowania jest niższy w stosunku do tempa wzrostu cen na rynku nieruchomości, to odwlekanie tej decyzji w czasie może zadziałać na Twoją niekorzyść.

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym a stałym

Obecnie większość zaciąganych kredytów to kredyty z oprocentowaniem zmiennym. Kredyty te zależne są od wysokości stóp procentowych – im wyższe stopy, tym większe raty. Podwyżka stóp procentowych to zaś podstawowe narzędzie do walki z inflacją.

Alternatywą dla kredytów z oprocentowaniem zmiennym są kredyty ze stałą stopą procentową. Wówczas nie trzeba przejmować się podwyżkami stóp procentowych, bo znane są nam z góry koszty zobowiązania – co najmniej przez 5 lat.

Czy to dobry czas na zaciągnięcie kredytu?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie czy to dobry czas na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Tak naprawdę zależy to od naszej osobistej sytuacji – finansowej, rodzinnej, mieszkaniowej. Dokonując analizy czy czekać z decyzją o kredycie czy też nie należy rozważyć także jakie mamy wydatki stałe, ile realnie co miesiąc możemy odłożyć. Jeżeli mieszkanie ma poprawić nasz standard życia to warto się zastanowić czy nie lepiej płacić trochę więcej i mieć lepszy komfort życia i zarazem spłacać swoje mieszkanie zamiast czynszu najmu.

Sprawdź: Kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...